Hajlamosító tényezők
Egy kerékcserétől valószínűleg nem lesz aranyered, de jobb félni, mint megijedni. Az ülőmunka (így a hivatásos sofőrség), a rost- és folyadékszegény étrend, a túlsúly vagy a gyakori székrekedés viszont kifejezetten hajlamosíthat az aranyeres panaszok kialakulására, és a helyzeten sokat ronthat, ha bármi miatt erőlködnöd kell. Márpedig egy kerékcserekor óhatatlanul adódhatnak szó szerint feszült helyzetek.
Aranyér: mindenkinek van
Az aranyér valójában a végbélnyílás közelében található visszérköteg, amely a széklettartásban és -ürítésben játszik szerepet. Azaz aranyere mindenkinek van, csak nem mindenkinél tágul ki vagy gyullad be. Az aranyérbetegség tünetei félreérthetetlenek: amire biztosan mindenki felfigyel, ha a papíron vagy a széklet felszínén piros vér jelenik meg. Gyakran tapasztalható viszkető, égő érzés a végbélnyílásnál, ami később szúró fájdalommá fokozódhat, amitől az ember már ülni is alig bír. Úgy meg elég nehéz (kocsiba) ülni, nemde? Jobb tehát megelőzni a bajt.
Nézzük, mi okozhat egy egyszerű kerékcsere során aranyeres panaszokat!
Nagy erőkifejtés: a kerékcsere fizikai megerőltetéssel jár, különösen a (néha eléggé berozsdásodott vagy a gumisnál túlzottan meghúzott) csavarok meglazítása és meghúzása igényelhet jelentős erőkifejtést. Az ilyen hirtelen megfeszülés növelheti a hasűri nyomást, ami hajlamosíthat az aranyérre.
Helytelen emelési technika: ha helytelenül emelsz (pl. hajlított háttal) a kerék felemelésekor, az megterhelheti a medence- és hasizmokat, ami szintén nyomást gyakorolhat az anális régióra. Ahogy a kocsinak is megvan a fix emelési pontja, úgy neked is figyelned kell emeléskor, hogy ne legyen később „alvázproblémád”.
Feszültség és stressz: a kerékcsere egy váratlan, stresszes szituáció is lehet, ami a vérkeringést, a vérnyomást és az izomtónust is befolyásolhatja. A fokozott stressz növelheti az izomfeszültséget, különösen a has és a medence tájékán, ami ugyancsak nyomás alá helyezi a végbél könyéki visszereket.
Rossz vérkeringés: ha hidegben végzed a kerékcserét, és nem öltöztél melegen, lelassulhat a vérkeringésed. Ha a végbél környéki vénákban pang a vér, könnyen képződhetnek vérrögök, amelyek később igencsak fájdalmas pillanatokat okozhatnak.
Megelőzési tippek
Használj helyes emelési technikát: térdből hajlíts, a hátadat tartsd egyenesen, ezzel a derekadat is kíméled. Kerüld a hosszan tartó guggolást: időnként állj fel, és lazítsd el a lábaidat. Figyelj a légzésre: erőkifejtéskor ne tartsd vissza a levegőt, mert ezzel fokozhatod a hasűri nyomást. Öltözz melegen a hideg időben: ez segít fenntartani a megfelelő vérkeringést. A legfontosabb: ha nem sikerült elkerülnöd a bajt, akkor legalább a kezelést ne halogasd! Az enyhe aranyeres panaszok elhanyagolva súlyosbodhatnak, és eljöhet az a pont, amikor már nem kerülhető el a műtéti beavatkozás.
Proktis-M: telitalálat aranyér esetén
Ha aranyeres tüneteket tapasztalsz, azok enyhítésére bevetheted a Proktis-M termékcsaládot. A Proktis-M végbélkúp és Proktis-M plus végbélkenőcs enyhíti a viszketést végbéltájon és a székelés közbeni fájdalmat. A Proktis-M kúppal a belső, a Proktis-M plus kenőccsel a külső aranyér tünetei is enyhíthetők. A vény nélkül kapható Proktis-M készítmények egyik fő összetevője a hialuronsav, amely erősíti a szövetek szerkezetét, javítja azok tónusát, tápanyagellátását és rugalmasságát, gyorsítja a regenerációt és segít a gyógyulásban. A Proktis-M készítmények emellett szöveti regenerációt serkentő, hámosító és gyulladáscsökkentő hatásukról ismert gyógynövények kivonatát is tartalmazzák.