A kaliforniai tűzoltók napok óta küzdenek a szél miatt egyre jobban terjedő lángokkal, amelyek Los Angeles körzetében óriási pusztítást okoztak. A katasztrófa miatt tízezreket kellett evakuálniuk. Számos sztár – köztük Billy Crystal, Mandy Moore, Mark Hamill, Paris Hilton, Tom Hanks és Ben Affleck – számolt be arról, hogy el kellett hagynia otthonát.

A villámgyorsan terjedő tűz rövid idő alatt több mint 3000 hektárnyi területet változtatott hamuvá, és a tűzoltók munkáját a 128 km/órás széllökések is megnehezítik. A helyszínről érkező felvételek tényleg olyanok, mintha egy apokaliptikus filmet látnánk. Hamut és parazsat fúj a szél mindenhová.

Nézd meg a tűzvészről készült galériánkat:

A Pacific Palisades területről autóval menekülőknek hátra kellett hagyniuk járműveiket, mert óriási dugók alakultak ki, és ezek az autók most akadályozták a mentést. A hatóságok kénytelenek buldózerekkel eltolni az autókat, hogy utat biztosítsanak a mentőalakulatoknak járműveknek. 

 

„A prioritás az emberéletek és otthonok megmentése, még akkor is, ha ez masszív anyagi kárral jár. Az érintett lakosokat arra kérték, hogy járműveik kulcsát hagyják az autókban, ha gyalog menekülnek tovább” – nyilatkozta Kristin Crowley tűzoltóparancsnok.

A tűz miatt két nappal későbbre, január 19-re halasztották az Oscar-jelölések bejelentését – közölte szerdán az amerikai filmakadémia. Az elmúlt napokban a nagy hollywoodi filmstúdiók egymás után mondták le premierjeiket és más rendezvényeiket a katasztrófahelyzet miatt.

 

A Universal stúdió több sorozat, köztük a Hacks – A pénz beszél és a Ted Lasso aktuális forgatását is elhalasztotta. A Walt Disney Co. bezárta burbanki székhelyét, és szintén törölte több sorozata, köztük A Grace klinika és a Doctor Odyssey forgatását. Az Amerikai Filmintézet (AFI) pedig bejelentette, hogy elhalasztja péntekre tervezett díjátadó gáláját.

Miért van ilyen gyakran tűz Los Angeles környékén?

A jelenlegi tűzvész gócpontjainak keletkezésének pontos oka a hivatalos információk szerint még ismeretlen, de terjedési sebességük miatt további evakuálásokra kell számítani. Kaliforniát az erdőtüzek általában januárban sújtják – az elhúzódó és egyre súlyosabb károkkal járó szezon oka a klímaváltozás, a minimális csapadék, ami egyben kiszámíthatatlanabbá is teszi a tüzeket. Napjainkban a térségben 78-cal több tűzvésszel sújtott napot számlálnak, mint 50 évvel ezelőtt, írja a Cal Matters.

Itthon szerencsére ritkák az ilyen hatalmas tüzek, de ha netán kigyulladna az autód, a tűzoltóság korábban három fontos szabályt árult el, mit kell tenned ilyen esetben: