Ilyen hideg időben a párásodás szinte elkerülhetetlen az autók utasterében, pláne ha az a szabd ég alatt parkol. A levegő hőmérsékletének csökkenésével emelkedik annak páratartalma, azaz a nedvesség hamarabb csapódik ki. Minél melegebb a levegő, annál több nedvességet képes elnyelni, és fordítva.

A hőmérséklet csökkenésével egyre csökken a légnemű formában tartott nedvesség, a felesleg pedig kicsapódik. De hová? Persze hogy az ablakokra, hiszen az a leghidegebb pontja az autónak, mivel vékony és szinte semmilyen szigetelés nincs rajta. Számos praktika kering a neten, hogyan lehet meggátolni az ablakok belső párásodását, az egyik ilyen a borotvahab használata.

Kipróbáltuk, felkentük, megszárítottuk, lássuk, működik-e:

 

A pára kicsapódását tehát alapvetően két tényező befolyásolja, a levegő hőmérséklete és a páratartalma. Minél szárazabb és melegebb a levegő, annál kisebb a páralecsapódás, minél hidegebb és nedvesebb, annál nagyobb. Értem!?

Hogyan gátolja meg a borotvahab a párásodást? 

Ha egyszer a pára ott van a levegőben, az bizony le fog csapódni a hideg üvegfelületen, de nem mindegy, hogyan. Amikor lepárásodik az üveg, azért nem látunk ki rajta, mert nagyon apró, gömbölyű vízcseppek borítják be, amelyek homályossá teszik a felületet, megtörik a fényt stb.

A borotvahabban lévő kémiai anyagok viszont elérik, hogy a páracseppek szépen terüljenek ki az üvegen, így sokkal jobban át tudunk látni rajta. Legalábbis addig, amíg a kezelés után meg nem töröljük az ablakot, mondjuk egy vizes kendővel.