Kislányom a minap azt kérdezte tőlem utazás közben, hogy miért vannak a magasfeszültségű elektromos kábeleken azok a „piros bogyók”. Nagyjából tudtam rá a választ, de miután hazaértünk, kicsit jobban utánanéztem.
Ezek a piros árnyalatú gömbök az úgynevezett légvezeték-jelzőgömbök (más néven légi akadályt jelző gömbök). Szóval ezeket az eszközöket repülésbiztonsági szempontok miatt helyezik el a kábeleken. Így a helikopterek vagy az alacsonyan repülő mezőgazdasági kisrepülők pilótái rossz látási viszonyok között hamarabb észreveszik, hogy elektromos kábelhez közelednek és időben el tudják kerülni azt.
Nézd meg gömbgalériánkat:
A gömbök UV- és időjárásálló műanyagból készülnek. A színük leggyakrabban piros, de lehet narancssárga vagy fehér is, ezek mind jól kitűnnek a környezetből.
Ezek a kerek eszközök jellemzően 60 és 130 cm közötti átmérővel rendelkeznek, de a pontos méret a vezetékek típusától, a környezeti viszonyoktól és a láthatósági követelményektől függ.
Még néhány érdekesség
Az autópályákon középen vagy szélen elhelyezett, sárga alapú, felfelé döntött táblák a rendőrségi, katasztrófavédelmi és mentőhelikopterek tájékozódását és biztonságát szolgálják. A sárga alapon lévő fekete szám mindig az adott kilométerszelvényt jelzi, így könnyebben tájékozódhat a helikopterrel érkező segítség.
A villámjel pedig a pálya felett áthaladó elektromos vezetékekre figyelmezteti a levegőből érkezőket.
A pálya mellé kihelyezett, fényvisszaverő prizmák fölött látható kicsi zöld szám pedig kilométerenként ismétlődik, méghozzá minden 200. méternél lévő oszlopon. Az alábbi sorrendben: 2-4-6-8. Szóval ebből azt tudja megállapítani az autóvezető, hogy hány méter múlva következik a következő kilométerkő, 200 méterenként skálázva.
Ez akkor lehet nagyon hasznos, ha például egy balesetet szeretnénk jelenteni a segélyhívón. Ezen pici számoknak hála, nagyon pontosan meg tudjuk mondani a diszpécsernek, hová kell küldeni a segítséget.