Tíz kategóriában összesen 44 autót tesztelt 2024 során az Euro NCAP, az új autók biztonsági teljesítményét ellenőrző, független szakmai szervezet. Ezek közül választották ki most az év legjobbjait.
Számos kategóriában túl kevés típust mértek ahhoz, hogy győztest lehessen hirdetni. Így nem született eredmény a kisbuszok, a prémium nagyautók, a kompakt és nagy buszlimuzinok, a pickupok, és a városi kisautók között.
Más okból nem kapott koronát a legjobban teljesítő kompakt modell: itt a legjobb eredményt elérő modell az egyik testrész védelménél piros (nem megfelelő) eredményt produkált, így diszkvalifikálták a Best Of listáról. (Szerk: az egyébként fényesen teljesítő Subaru Crosstrek kiemelkedő védelmet biztosított oldalirányú ütközés esetén az elöl ülő utasok fejének összekoccanása esetén, ám a gyártó nem tudta igazolni, hogy a másik irányból érkező ütközés esetén ugyanilyen hatékony lenne a középső légzsák, ezért erre a részmérésre nem kapott pontot, ezen pedig elúszott a külön plecsni.)
A fennmaradó kategóriák a kompakt és nagyméretű szabadidőjárművek, a nagyméretű családi (nem prémium modellek, és a villanyautók.
Nagyautóból két nyertest hirdettek, de ez csalóka. A Škoda Superb és a Volkswagen Passat ugyanis azonos platformra épül, szerkezetileg nagyrészt megegyezik, így eleve csak az utóbbit tesztelték, a Superb automatikusan ugyanazokat a pontszámokat kapta meg.
Nagyméretű szabadidőjárműből öt modellt teszteltek 2024 során, itt a Mazda CX-60 hozta le a legjobban a vizsgát.
A piaci viszonyokat tükrözi, hogy nem kevesebb mint tizenkilenc városi és kompakt crossover került be az Euro NCAP tavalyi programjába. Itt a kínai Geely-csoport által gyártott Zeekr X diadalmaskodott, megelőzve a vele szintén azonos platformra épülő Volvo EX30-at.
A villanyautók között szintén a Zeekr X bizonyult a legbiztonságosabbnak. Ez valójában ugyanúgy csak egy marketing célú elsőség, mint a Mercedes-Benz E-osztály abszolút elsősége.
Mert lehet, hogy a Zeekr X érte el a legtöbb pontot az akkumulátoros elektromos járművek között, és lehet, hogy az E-osztálynál egyetlen más típus sem kapott magasabb százalékokat a végső értékelésben, az Euro NCAP minősítésében nincs átjárás az egyes méretosztályok között. Egy ötcsillagos kisautó, egy ötcsillagos pickup és egy ötcsillagos nagy SUV nem nyújtja, nem nyújthatja ugyanazt az abszolút utasvédelmi szintet, a minősítés csupán a kategória határain belül értelmezhető.