Igen jelentős fejlődés tanúi lehettünk az elmúlt években a kishaszonjárművek körében mind a fülkét, mind a gépészetet illetően. A kisvállalkozások körében kedvező vételára és egyszerűsége miatt népszerű Kia kisteherautót sem kerülhette el a változás szele. Ennek jegyében már a második nagyobb típusfrissítésén esett át a kocsi. Elsőként teljesen megújult a homlokfelülete és komfortosabb, igényesebb kivitelezésű belső teret kapott. A második körben a dél-koreai gyártó új, 2,5 literes, turbófeltöltős erőforrást épített a kisteherautóba, amelynek megfelelően a típusjelzése is K2500-ra változott a korábbi K2700 helyett.
Sokféle változat létezik, köztük hatszemélyes is. Az alváz és a fülke változatlan maradt, a típusfrissítés jóformán csak a motort és a sebességváltót érintette, amelyeket a K2500-asban is az első üléssor alá, hosszában építettek be. Duplafülkés tesztautónk gyári acélplatóval felszerelt kivitel.
A Kia a vele szoros rokonságban álló Hyundai több típusában már jól bevált erőforrást költöztette teherautójába. A 2,5 literes, soros, négyhengeres, hengerenként kétszelepes, örvénykamrás dízelmotort turbófeltöltővel és töltőlevegő-hűtővel is ellátták. Utóbbi a jobb első kerék előtt kapott helyet és a megfelelő hűtés érdekében ventilátor segíti a hőcserét. A gázpedál elektronikus jelet továbbít a központi vezérlőegységbe, amely gyorsabb és simább gázreakciót biztosít.
A korszerűbb erőforrás legnagyobb teljesítménye 94 lóerő, szemben a korábbi szívómotor 80 lóerejével, egy teherautó esetében viszont ennél is jelentősebb, hogy a legnagyobb forgatónyomaték 169-ről 220 newtonméterre nőtt. Ugyanakkor az átlagfogyasztás számottevően csökkent. Míg a K2700 II lapunk szokásos tesztútvonalán 9,2 liter gázolajat égetett el száz kilométerenként, addig az új motorral hajtott K2500-as hasonló mérési körülmények között 7,9 literrel is beérte. Ezenkívül a motor zajszintje is sokat javult, ami jótékonyan befolyásolja az utasok komfortérzetét. Újdonság a Kia fülkéjében a turbófeltöltő erőteljes gyorsításkor beszűrődő jellegzetes hangja.
Az olajcsere intervallum az örvénykamrás motorokra jellemzően továbbra is tízezer kilométer. Az új erőforráshoz más áttételezésű sebességváltót illesztettek, amelynek ötödik fokozata némileg hosszabb, ezzel is hozzájárulva – leginkább országúton – a kocsi alacsonyabb üzemanyag-fogyasztásához és zajszintjéhez. A hajtáslánc utolsó eleme, a hátsó tengely azonban változatlan maradt, és természetesen az új típus is kapható önzáró hátsó differenciálzáras kivitelben. Ez jó szolgálatot tehet laza, csúszós terepen, illetve téli útviszonyok esetén, amikor tapadáskülönbség lép fel a két hátsó kerék között. A kocsi „terepjáró” képességét korlátozza a mélyre nyúló motor-sebességváltó egység, valamint a kisméretű hátsó kerekek és ebből eredően az alacsonyan húzódó hátsó tengely.
A platós kisteherautó esetében persze nem a hagyományos értelemben vett terepjárásra kell gondolnunk, hiszen nem is erre szánták az autót, hanem azokra az esetekre, amikor göröngyös úton, esetleg mély homokon, sóderen keresztül kell az építőiparban közkedvelt járműnek a munkaterületet megközelítenie.
A kisebb, azonban erősebb motor és a hozzá tartozó sebességváltó beépítése mellett a kocsi saját tömege 30 kilogrammal csökkent, míg megengedett legnagyobb össztömege öt kilogrammal, kereken 3,2 tonnára gyarapodott.
A plató méretei nem változtak, ahogyan a rakomány rögzítését segítő hat darab horog is ugyanúgy megtalálható rajta, mint az elődmodellnél. Egy kicsi, de hasznos újítást fedeztünk fel a fülke alatt. Korábban a hátsó fellépő hajlított acélcsőből készült, csúszásgátló felület kialakítása nélkül. A K2500-ason már bordázott felületű fellépő segíti a hátsó utasok biztonságosabb beszállását.
Az eddig bemutatottak alapján megerősíthetjük, hogy az új motor beépítése
a Kia teherautó számos tulajdonságának kedvező megváltozását eredményezte, amely a kocsi használati értékét is számottevően megnövelte. Ehhez képest az ára nem ugrott meg jelentősen, hiszen a duplakabinos, gyári platós, hátsó differenciálzáras K2500 típusért kért 3 099 900 forintba kerül.
Ezt a cikket teljes terjedelmében és az összes képpel a Rolling Tons magazinban olvashatja.