A Jeep úgy véli, a városban néha olyan fekvőrendőrökbe botlunk, mint az Alpok, a kátyúk pedig, akár a holdkráterek, tehát aszfaltozott környezetben sem árt a terepjárós edzettség. Mivel ma a szolidabb 4×4-es autók között bővül igazán a piac, a kemény terepjárókon kívül itt is virítaniuk kell valamivel.
A3 a Jeeptől
Ez a modell egy egészen új, más Jeep, amivel a cég azok felé nyit, akik eddig nem is gondolhattak a mindent leküzdő terepjárókról ismert cégre. A Compass olyan a Jeepnek, mint 10 éve az A3 volt az Audinak: egy kisebb és elérhetőbb autó azoknak, akiknek a Cherokee, a Grand Cherokee, pláne a Commander túl brutális, túl drága és eleve szóba sem jöhet. Ez egy urbánus környezetbe szánt modell, amely a Dodge Caliber rokona, és amelyből Patriot néven lesz egy terepjárósabb verzió is 2007 elején.
A Compass bemutatóját Stockholmban tartották. Szentpétervár mellett a svéd fővárost is hívják az Észak Velencéjének, programunkban ezért szerepelt hajózás is, pontosabban egy út egy hétméteres gumicsónakkal, amire 250 lóerős Suzuki csónakmotort akasztottak.
Porsche a vízen
Amikor megszűnt a Svédországban a vízen is szentül betartott sebességkorlátozás, vezetőnkből végre kiszabadult a jóléti állat. A csónak 80-nál métereseket repült a hullámokon, és olyan keményen csattant a vízen, mintha betonon pattognánk. Közben a vigyorgás és a hűvös szél egyszerre torzítja az arcunkat – ez a huzat még Kojak frizuráját is átrendezné. Ember alkotta szerkezettel utoljára a Porsche 911 Turbóban volt részem ekkora élményben.
Később a továbbra is lazára vett prezentáción megismerhettük a célközönséget, végigsepertünk a marketing-angolból ismert elemeken (early 30-s to mid 40-s, educated professional) a lényeg pedig a „value driven price” és a „go anywhere at anytime” mentalitás. Magyarul a 30-as és bő 40-es közötti korosztályból azoknak készült ez az autó, akik aktívan ütik el (valószínűleg kevés) szabadidejüket, menő állásban alkalmazott diplomások (átszámítva évi 13,8 milliós fizetéssel), a lényeg pedig az értékarányos ár és az a szabadság, hogy akárhová, akármikor elmehessenek sokoldalú és osztálytudatos autójukkal.
Végre mód nyílt megkérdezni egy egyenesen Amerikából érkezett Jeep-munkatársat, hogy miért ilyen tré a legtöbb amerikai autó belseje. Azt válaszolta, hogy mások voltak az elvárások, fontosabb az alacsony ár, de manapság ott is törekszenek szebb műanyagok bevetésére és az igényesebb belső kialakításra.
Belül Amerika
Másnap reggel beültünk a Compassba, de egyelőre még nem látni a javulást. Az elvárhatónál jóval gyengébb anyagminőséggel együtt lehet élni, egyedül a váltószoknyának nem tudnánk megbocsátani. A gumiipar ezen csodája tapintásra valahol félúton van a biciklibelső és a gumicsónak között. (Egyikünknek a vécépumpa nemes matériája ugrott be, de ezt az ítéletet nem találtuk megalapozottnak.)
A sok silány műanyag tiszta Amerika, ahhoz viszont nem vagyunk hozzászokva, hogy egy kedvező árúnak szánt autó biztonsági felszereltsége ennyire teljes legyen. A Compassban széria a függönylégzsák, a menetstabilizáló elektronika, a fékasszisztens, az első légzsákok pedig több fokozatban nyílnak az ütközés erejétől függően. Ahogy George W. Bush mondaná: wow!
Lapozz! Az átkattintás jó hatással van az élettani folyamatokra, erősíti a koncentrációt és a mutatóujjat, ráadásul addig sem kell dolgoznod
Volkswagen TDI
Mivel a Chrysler csoport, amelynek a Dodge és a Jeep is része, komoly terjeszkedést tervez Európában, a Compass halálra volna ítélve a 2,4 literes, benzines motorral. Emiatt a 170 lóerős és 220 Nm nyomatékú benzines mellé a szabadidő-autóhoz a cég a VW konszern kétliteres TDI-jét rendelte hozzá 140 lóerővel és 310 Nm-rel.
Országúton a dízellel baktattunk. A tesztúton 7 litert fogyasztott a német dízelmotor, nem csapott nagy zajt, és jó határozottan gyorsult. A turbódízel korán feléled, ezért a pontatlan váltóval nem kellett sokat matatni. Sem elöl, sem hátul nem kell méretkorlátozást bevezetni az utasokra, főleg hátul lóbálhatjuk a lábunkat a zene ütemére. Az üléshelyzet is jó, egyedül a hátsó ülés meglepően rövid, a támla dőlésszöge viszont állítható. Ha a dízelmotort vesszük a kocsi legjobb, az anyagminőséget pedig a leggyengébb részének, akkor a futómű pont a kettő között van.
Míg a legtöbb autógyár inkább a terepjáró képességekből nyes le a minél jobb utcai viselkedés érdekében, a Jeepnél ez nem így történt. Ők terepjárókat gyártanak, ezért a legkisebb és legolcsóbb autójuknak is bírnia kell a kiképzést terepen. Pont úgy, mint a Land Rovernél a Freelandernek. Terepen csak fokozatmentes
Terepen mindent tud
Lökhárítóig érő sárban, a kocsi alját zúzó kövek és gyökerek között előretörve sokkal jobban tetszett a Compass, mint aszfalton. Például biztos voltam benne, hogy azon az emelkedőn, ahol az autó orra az égnek meredt és teljes súlyommal a háttámlára nehezedtem, egészen biztosan nem fog felmenni.
Elsőre lendületből át is jutottunk a meredélyen, majd a következő körben megálltam a szakasz közepén. Kajánul azt vártam, hagy induláskor a kerekek szépen darálnak egy helyben, mert az lehetetlen, hogy egy városi terepjáró itt elindulásból feljusson a 18 colos utcai gumikkal. Aztán felment, küszködés nélkül, alig kipörgő kerekekkel. Kalapot le!
Hétmilliótól délre
Még nincsenek készen a hazai alapárak, annyit tudni, hogy a dízel Jeep Compass ára 6,5 milliótól északra és hétmilliótól délre lesz. A benzines kicsit hamarabb befut hozzánk, de többe kerül majd, ami 100%-os dízelarányt valószínűsít. A Hyundai Tucson-Kia Sportage tandem, a Nissan X-Trail és a Toyota RAV4 új konkurense 2007 elején kezdi túráztatni hazánkban a dízelmotort.