Beálltak az árak
Ma kevesebbe kerül a G Astra, mint 10 éve
A Swift leváltása letörte az Ignis árát

A Swift leváltása letörte az Ignis árát

A Swift leváltása letörte az Ignis árát


Bárki bármit mond, ma kevesebbet kell dolgoznunk egy új autóért, mint 5, 10 vagy 15 éve. Édesapám munkáltatója 1998-ban a 110 lóerős Passat TDI-ért nagyságrendileg ugyanannyit fizetett, mint pár hónapja a 170 lóerős maiért. Ha a listaárakat nézzük, akkor is hasonló a helyzet. Egy Toyota Auris elhozható annyiért, mint 5-6 éve egy nála szerényebben felszerelt Corolla.

Fittyet hányva az inflációnak, a kocsik nem drágulnak. Egy kompakt autó 1,4-es benzines motorral stabilan 3,5-3,7 millió forinttól indul, a középkategóriás dízelek ára lecövekelt 6-7 milliónál, a klímás, ötajtós kisautók pedig tartósan elérhetőek 2,5-2,8 millió forintért. A változatlan költségszint mögött több tényező áll.

9 éve drágább volt, mint ma

9 éve drágább volt, mint ma

9 éve drágább volt, mint ma


A gyártóból, az importőrből, a márkakereskedőből és a vevőből álló láncban egyedül az autógyárnak vannak döntő tartalékai az autók árképzésében. Emlékezetes pillanat volt, amikor a Suzuki 2,4-ről 2 millió forintra csökkentette az Ignis alapárát a Swift premierje után. Ezzel erősen rontották az Ignisek értéktartását, de ekkortól nem került irreálisan többe annál, amennyit megér.

9 év alatt mínusz egymillió

Az engedmények oka lehet a piaci verseny. 1999-ben a Mercedes E 200 Kompressor listaára 11,2 millió forint volt. 2001 végén a kifutó típus árlistájában 10,6 millió Ft szerepelt, a szintén búcsúzó mostani E-osztály 10,1 millió forintért kapható, lényegesen több extrával, mint drágább elődei.

Közös alkatrészekkel lehet spórolni

Közös alkatrészekkel lehet spórolni

Közös alkatrészekkel lehet spórolni


Az agresszívebb árazás egyik oka a konkurencia megerősödése. Az Audi mostanra felnőtt a Mercedes-Benz és a BMW mellé, a globális felső középkategóriás értékesítésekben például épp az A6 vezet.

Olcsóbb sokfelé elosztani

Az autógyártók azért is képesek erősebb és jobban felszerelt autókat adni áremelés nélkül, mert alapjaiban átalakították a tervezést és a gyártást. Egy rugalmas gyártósoron ma különböző modelleket lehet gyártani, gyorsan reagálva az igények változására.

A Saturn Aura, a Fiat Croma, a Saab 9-3 és a Cadillac BLS is a Vectra C padlólemezét használja

A Saturn Aura, a Fiat Croma, a Saab 9-3 és a Cadillac BLS is a Vectra C padlólemezét használja

A Fiat Croma is a Vectra C testvérmodellje


A lényeg azonban a globális, több márkánál használt padlólemezekben rejlik. A tucatnyi közös alapú modell között megosztott költségek nagyban csökkentik az egy autóra eső kiadásokat.

Ezt nevezhetjük világautónak, mint az első Mondeót, hívhatjuk padlólemez- vagy a VW-konszernen belül manapság használt modulstratégiának, bárminek. A Golf IV- Bora-A3- TT-Leon-Toledo-Octavia I rokonság az iskolapélda erre, de a verseny az összes autógyártót rászorította erre a megoldásra.

A folytatásban jönnek az okok, amiktől olcsóbb lehet egy jól felszerelt autó


Közös alapok, közös motorok

A lényeg, hogy mindig olcsóbb egy közös készletből összelegózni a Fiat Grande Puntót és az Alfa Mitót vagy a Ford Thunderbirdöt és a Jaguar S-Type-ot, mint külön alkatrészeket tervezni és gyártani hozzájuk.

Egyre gazdagabb a felszereltség

Egyre gazdagabb a felszereltség

Egyre gazdagabb a felszereltség


Népszerű takarékoskodás ugyanazt a benzinmotort dugni a Toyota Aygo, a Daihatsu Sirion, a Subaru Justy, a Peugeot 107 és a Citroën C1 orrába.

Újabb bőrök a dízelekről

A PSA dízeljét használja a Ford, a Volvo és a Jaguar, a Fiatét a Saab, az Opel és licencként a Suzuki.

Az áremelés elkerülésében bevált húzás a beszállítók megnyúzása. A beszerzési árak letörését azonban nem jó túlzásba vinni, mert a minőség rovására megy, amit a maga kárán tanult meg az összes érintett gyár.

Az Opel duplán spórol

Ma kevesebbe kerül a G Astra, mint 10 éve

Ma kevesebbe kerül a G Astra, mint 10 éve

Ma kevesebbe kerül a G Astra, mint 10 éve


Speciális eset a tervezettnél tovább futtatott autóké, amilyen az Astra Classic II, az Octavia Tour, a Punto Classic vagy a Clio Campus. A gyártás előkészítése, az üzemek felszerelése a többemeletnyi présszerszámokkal csillagászati összegekbe kerül.

Ha a gyártósort használni lehet még pár évig, az tiszta nyereség, ami kisebb-nagyobb részben továbbadható a régebbi technikával is kielégíthető fogyasztónak. Így lesz a 90 lóerős Astra G 2 915 800 forintos árából 10 év elteltével Classic II-ként 2 699 000 Ft, 3 helyett 5 ajtóval. Az Opel ráadásul a német gyártóbázisról az olcsóbb Lengyelországba költöztette az Astra G-t.

Olcsóbbak a tömeges extrák

A kisautók is megkapják a nagyok extráit

A kisautók is megkapják a nagyok extráit

A kisautók is megkapják a nagyok extráit


Lényeges tényező, hogy az adott extrák tömegessé válása csökkenti a beszerzési árukat. A Golf III és az Astra F idejében a szervokormány ritkaságnak számított, ma szinte a kisautók között is magától értetődő. Ugyanez játszódott le a légkondicionálóval, a légzsákokkal és az időközben kötelező felszereléssé vált blokkolásgátlóval.

Egy Peugeot 308 méretű autóban a ma elvárt kényelmi alapfelszereltség (légkondicionáló, elöl motoros ablak, központi zár, rádió, motoros tükörállítás) a régebbi középkategóriás prémiumtermékekhez keményen feláras volt, nem beszélve az akkor még fel sem talált oldallégzsákról.

Amibe nem látunk bele

Jó üzlet tovább gyártani az elődöt

Jó üzlet tovább gyártani az elődöt

Jó üzlet tovább gyártani az elődöt


Az árstabilitás okainak megértéséhez bele kellene látni a gyárak kalkulációiba, ami itthon az importőrök felső vezetésének sem adódik meg.  Így csak feltételezhetjük, hogy a tartósan gyenge jennel a Japánban gyártó márkák a saját pénznemükben ma valószínűleg többet is keresnek egy autón, mint 5-10 éve, hiába nem nőtt a kocsi ára a felszereltségéhez képest.

Az árfolyamváltozások szerepét nem szabad alulbecsülni, ahogy a multicégeknek azt a versenyelőnyét vagy manipulációs képességét sem, hogy kontinensek között képesek áramoltatni a veszteségeket és a nyereségeket. Így ahhoz az egységhez osztják a profitot, ahol a helyi adószabályok alapján éppen megéri, ami növeli a mozgásterüket.

Vége a jó világnak?

Lényegében nem nőtt a Passat ára

Lényegében nem nőtt a Passat ára

Lényegében nem nőtt a Passat ára


Bár a tömegesen bevetett közös alkatrészekkel, a termelékenységet javító lépésekkel és a beszállítói költségek lenyomásával régóta megússzuk az áremelést, kérdéses, hogy meddig dacolnak az autógyártók a száguldó árú nyersanyagokkal, szállítási és energiaköltségekkel. Carlos Ghosn, a Renault és a Nissan elnöke már elkezdte felkészíteni a közvéleményt az áremelésre.

Egyes autótípusok árának változásai

Mercedes-Benz E 200 Kompressor
1999. 07: 11 221 250 Ft (183 LE)
2001. 10: 10 620 000 Ft (163 LE)
2008. 08: 10 118 000 Ft (184 LE)

Opel Astra G alapmodell
1998. 10: 2 718 900 Ft (3 ajtós GL, 1,2-65 LE)
2002. 09: 2 703 500 Ft (3 ajtós Viva, 1,2-75 LE)
2008. 08: 2 699 000 Ft (5 ajtós Classic II, 1,4-90 LE)

SEAT Leon 1,4 16V
2003. 05: 3 937 000 Ft (Stella-kivitel, 75 LE)
2008. 08: 3 749 000 Ft (Reference, 85 LE, széria légkondival)

Forrás: importőri árlisták