Fontos felszerelések
A Ferrari is megirigyelhetné

A Ferrari is megirigyelhetné

A Ferrari is megirigyelhetné


Hajnali indulás után korán érkeztünk Harkára (Soprontól délre fekszik, az osztrák határon), ahol még éppen megpillantottuk az épület mögött eltűnő Tigris egy darabkáját. Közben kétmaroknyi, katonaruhába bújt játékos készült, hogy a sárban hemperegve újraélje a második világháború néhány pillanatát. (Természetesen az éles fegyverek okozta kellemetlen mellékhatások nélkül.)

Volt időnk bőven, így megnéztük közelebbről az amerikai csapat szeme fényét, az 1942-es Willys Jeep-et, de kezdjük mégis a nagyobb durranással, a Tigrissel.

Bizsutank

Tigris a magyar ugaron

Tigris a magyar ugaron

Tigris a magyar ugaron


Vannak, akik Ferrari, vagy Audi R8-as replikában érzik jól magukat, és akadnak olyanok, akik Tigris tanknak látszó járgányt készítenek saját célra. Kicsit nehezebb megfelelő donort találni a műtéthez, de a leselejtezett szovjet tank remek alapanyagnak bizonyult.

A fiatal éveit az NDK hadseregében töltő harckocsi deréktól lefelé még a régi, csak toronyból kapott újat. Megmaradt a V12-es dízelmotor és a hozzá tartozó váltó, műszerek, egyebek. Szebb napokon a lövegtorony is forgatható, most valamiért otthon maradt az e célra használatos villanymotor. Lőni sajnos nem lehet vele, a cső csupán dísz. De ne legyünk igazságtalanok, egy igazi Tigris szinte megfizethetetlen lenne. Játékszernek ez is tökéletesen megfelel, csak az összevissza szaladgáló gyalogosokra kell odafigyelni.

Tigris
Panzerkampfwagen VI
Az 1940-ben elindított nehézharckocsi-program egyik legjobban sikerült példánya, ami nagyszerűsége ellenére is – korának legerősebb páncélosa volt – számos sebből vérzett. Borzalmasan nehéz volt, és abban az időben a németeknek nem volt megfelelő dízelmotorjuk sem, ami a nagy hatótávolságot biztosította volna.
Ilyen volt fiatalon

Ilyen volt fiatalon

Ilyen volt fiatalon


Hétszáz lóerős, 12 hengeres benzines Maybach motorok kerültek a Tigrisekbe, amik az 57 tonnás monstrumban a túlterheltség miatt gyakran meghibásodtak. A torony fordulási sebessége, valamint a vasúti szállítás is okozott problémákat. A szövetségesek ennek ellenére nagy tiszteletben tartották, egy Tigris megsemmisítésére öt Sherman, vagy nyolc T-34-es elvesztését kalkulálták.

A Tigriseket személyzetük tette igazán félelmetessé. Ők már a gyárban megismerhették a készülő harckocsikat és alaposan felkészültek az üzemeltetés közben felmerülő problémákra, azok kezelésére. Reménytelen helyzetben pedig zokszó nélkül felrobbantották a meghibásodott tankot.

Videó és végeredmény a következő oldalon


Egyszerűek, mint a kavics

A Jeep ugye amerikai katonai jármű. Az átlagamerikainak is alaposan a szájába rágják, mi mire való, de katonáéknál ez többszörösen igaz. A Willys mindenére ráírták, hogyan, mire kell használni. A víz katonába, a benzin autóba való. Felcserélni nem ajánlatos. Még a pótalkatrészek dobozaiban is részletes leírás várja a harcost, hová és hogyan kell beszerelni a kézben tartott vasdarabot.

Múlt

Száguldás a harkai mezőn

Száguldás a harkai mezőn

Militarimánoknak kötelező a galéria, katt!


Az öreg Willys Jeep Ausztriából került mostani gazdájához. Hűtlen előző tulajdonosai a háború végeztével inkább idegen földön hagyták, mert a hazavitele többe került volna. Ha már ott maradt, az osztrákok befogták tűzoltóautónak. A kocsik életében nem feltétlenül kellemetlen periódus a tűzoltóautóként eltöltött idő. Karbantartásuk megoldott, az esetek többségében fűtött garázsban tárolják őket, utcára alig kerülnek. A piros festéstől eltekintve ideális állapot a hosszú, bár eseménytelen életre.

Második élete során a katonai járgány visszakapta eredeti színét – eredeti amerikai festéket használtak a fényezők -, és megkezdődött a korhű kiegészítők beszerzése. Fórumolvasgatás, levelezés, alkudozás következett két évig, mire az összes alkatrész, felszerelés összejött. A Coca Colás ládától a tűzoltó-készüléken át a ritkaságszámba menő apró iránytűig. A gyűjtögetés veszélyes hobbi, könnyű függővé válni és a korabeli relikviákat nem adják olcsón.

De mi hajtja?

Katonákba kólát kell önteni

Katonákba kólát kell önteni

Katonákba kólát kell önteni


A mindössze egy tonnás, kapcsolható négykerék-hajtású, difizárral felszerelt kisterepjáróban 2,2 literes négyhengeres benzinmotor dolgozik. Egyszerű, megbízható darab, megfelelő gondoskodás mellett még a vizes terepet is jól bírja. Váltója szintén nem túl összetett, három fokozat közül lehet választani, és van még hátramenet is.

Az extrafelszerelések listája igen gazdag, a fejsze, ásó, hólánc, kurbli mind-mind megtalálható rajta. És hogy mire lehet használni egy hatvanhat éves autót? A válasz egyértelmű. Játszani. Katonai kiállításokon, hadijátékokon egyaránt.

Lövöldözés

Azt hiszem, ma ők nyernek majd

Azt hiszem, ma ők nyernek majd

Azt hiszem, ma ők nyernek majd


A hadijáték roppant szórakoztató dolog, játékosként kicsit viccesebb lehet, de nézőként sem utolsó. A látszólag cél nélkül fel-alá szaladgáló csapatoknak egyetlen küldetésük van: hogy a létező összes pirotechnikai cuccot ellőjék, miközben mindenki sértetlenül megússza a kalandot.

Így nem is meglepő, hogy jó ideig senkinek nem volt kedve meghalni, aztán amikor már fogyóban volt a muníció, és a Tigris is eldurrogtatta, amije volt, megszaporodtak a színpadias kimúlások.

Ardennek 2008 II. Világháborús emléknap
Harkán a II Világháborús Amerikai Hadiemlékeket Ápoló Alakulat és a hasonlóan kacifántos nevű 12. „HJ” páncéloshadosztály, a Feldherrnhalle páncélgránátos-hadosztály harcosai feszültek egymásnak. Ezek a derék emberek – ha nem egymást mészárolják – hobbiból gyűjtik a korabeli egyenruhákat, tárgyakat, fegyvereket, hogy aztán ezeket bemutassák az érdeklődőknek.

a videó a hirdetés után indul

Az egyik tankos például tízpontos haláltusát adott elő, de a lánctalpas fagyos acéltornyán többé-kevésbé mozdulatlanul fekve később biztos élete egyik rossz döntéseként értékelte a mutatványt.

Vége, stáblista, zene

Motoros postás, nyugdíj nélkül

Motoros postás, nyugdíj nélkül

Motoros postás, nyugdíj nélkül


Még néhány perc és a csatatéren mindenki csendben fekszik. Nem haltak meg, csak elfogyott a lőszer. A Tigris füstpamacsokat ereget, úgy látszik, az amerikai gyalogság egy csavarhúzóval elintézte a háború egyik legjobban sikerült lánctalpasát.

Gratulálunk nekik, és kíváncsiak vagyunk, a következő csatából ki kerül majd ki győztesen. Addig is lehet a felszerelést csinosítani, újabb korabeli darabok után futkosni, vagy elolvasni néhány történelemkönyvet, hogy alkalomadtán más csatákat is eljátszhassanak.