Januártól változnak a közlekedési eszközök bérbeadás-teljesítési helyének meghatározására vonatkozó szabályok – derül ki az RSM DTM tanácsadó hírleveléből. Az áfa-irányelv 2009 december 31-ig hatályos rendelkezései alapján a közlekedési eszközök bérbeadása szempontjából azt a helyet kell a szolgáltatásnyújtás teljesítési helyének tekinteni, ahol a szolgáltató letelepedett.
Ez azt jelenti, hogy ha egy társaság magyarországi cégtől vesz bérbe gépjárművet, akkor a magyar áfa kerül felszámításra, amennyiben másik tagállamban letelepedett cégtől, akkor az ottani áfa.
A magyar áfatörvény nem teszi lehetővé a bérbe vett személygépkocsik után megfizetett áfa levonásba helyezését, azonban például Németországban nem tiltják.
Így egyes hazai társaságok a gépkocsikat németországi cégektől vették bérbe. Ebben az esetben a teljesítési helynek Németország minősül, így a német társaság a bérbeadásról német áfával állított ki számlát, aminek az áfatartalmát a magyar társaság külön eljárás keretében visszaigényelhette.
Ám 2010 január 1-jétől ez a kiskapu megszűnik. A teljesítési helyet jövőre annak függvényében kell meghatározni, hogy milyen időtartamra szól a bérlet.
Ha a bérbeadás hosszabb, mint 30 nap, akkor az a hely minősül teljesítési helynek, ahol a megrendelő gazdasági céllal letelepedett. Ha egy magyarországi társaság más tagállambeli cégtől vesz bérbe gépkocsit, teljesítési helynek akkor is Magyarországot kell tekinteni, és ilyenkor is magyar áfa kerül felszámításra. Az áfa levonását illetően a magyarországi jogszabályi rendelkezéseket kell alkalmazni, és a társaság nem nyerheti vissza a bérleti díj után megfizetett áfát.
Január 1-jétől a személygépkocsi-bérlet utáni áfa külön eljárás keretében történő visszaigénylésére kizárólag abban az esetben lesz lehetőség, ha a német bérbe adó társaság a személygépkocsit Németország területén bocsátja a magyar társaság rendelkezésére, és a bérlet időtartama folyamatában nézve nem haladja meg a 30 napot.