1961 nyarán jelent meg az első fotó az R4-ről, a francia sajtó augusztusban látta, a nagyközönség ősszel a Párizsi Autószalonon
Egy új dízelmotor kipróbálásánál szinte csak érdekesebb dogok történnek az autók világában, nemrég mégis sorállás volt a Renault 1,6 dCi 130 bemutatójáért: az esemény értékét azzal verte fel a gyár, hogy egy füst alatt Renault 4-est is vezethettünk.
Bogár, T-Ford, R4
Próbáltam úgy nézni, mint a macska a Shrekben, és én nyertem meg a lehetőséget az R4 vezetésére. Álomautó-kollekciómból így már csak a Citroën SM kipróbálása hiányzik a W123-as Mercedes-Benz és a Cápa 6-os kupé mellől.
Családi autóként mindenre befogták a francia parasztgazdaságok
Több szempontból is történelmi jelentőségű az R4. A ma is gyártott autókat (pl. Corolla, Golf) kivéve csak VW Bogárból és a Ford Model T-ből készült több az összesen 8 135 424 darab R-négyesnél.
Forradalom: se farmotor, se hátsókerék-hajtás
Formája és technikája is komoly ugrás volt a gyárnak. 1960 körül a középkategóriában domborító Frégate kivételével az összes Renault farmotoros volt (4CV, Dauphine, Floride) és az R4 felhördülést okozó, funkcionális kombiformájával szemben a Régime Renault csupa elegánsra rajzolt limuzint gyártott.
Az R4 és az R16-is torziós rugózású. A keresztben futó torziós rudak helyigénye miatt az autó aszimmetrikus, tengelytávja nem azonos a két oldalon
Az orrmotoros, elsőkerék-hajtású R4 forradalmi volt, még ha nem is ez az első széria Renault, amelyből kimaradt a kardán. A dicsőség a dobozos Estafette-é, de a személyautók között a kiskocsival indult az átállás a csekélyebb helyigényű, könnyebb, orrmotoros autókban jobb erőátadást biztosító elsőkerék-hajtásra.
R3, az alapmodell
Az R4 szerepe hasonlít a 2CV-ére, de kevésbé primitív, legalább 20 évvel frissebb konstrukció, mint a Kacsa, amelynek fejlesztése a II. világháború előtt indult. Kiegyenlítő-tartályos hűtőrendszere és a futómű állandó karbantartást igénylő zsírzási pontjainak felszámolása gondtalanná tette az autótartást a korábbiakhoz képest. Fogyasztása elhanyagolható, százon 5-7 liter körül mozgott.
Mai szemmel a legolcsóbb, 1965-ig gyártott verzió erősen spártai. Az R3 leghátsó oldalablaka nemhogy nem kitámasztható, mint az R4L-en, de üveg helyett lemez borítja, egyszerű ülései csővázra feszített fémhálóból és némi párnázásból állnak, ajtókárpitról szó sem lehet és a normál R4 750 köbcentis, 26,5 SAE-lóerős motorja helyett az R3-é csak 0,6 literes és 22 lóerős. De legalább négyhengeres, nem kettő, mint a Kacsáé.
Új-Zélandtól Jugoszláviáig
1967 végén szinte terepjáró vált az R4-ből az R4 Sinparral
Projet 112 néven egy alapjaiban új kisautót kezdett el dolgozni a Renault. Az autót házon belül 350-ként emlegették, mert tervezésekor a 350 000 régi frankos alapár volt a legfontosabb korlát. (A Dacia Logan tervezésekor is a megcélzott alapár volt az elsődleges, ezért futott a francia Wunderwaffe 5000 eurós autóként.)
1961-ben mutatkozott be az autó, és egészen 1994-ig készült Marokkóban és Szlovéniában, ahol a Renault ma a Twingót gyártja. Rendkívül sok helyen, összesen 28 országban készült az autó, sok afrikai volt francia gyarmaton (Elefántcsontpart, Madagaszkár), többek között Új-Zélandon, Írországban és Olaszországban is.
1000-ről számozták visszafelé 1-ig az 1992-es Bye-bye búcsúszériát
Az 1964-es modellévre jelent meg a biztonsági övek rögzítőpontja és hátsó tolóablak a jobban felszerelt R4-esekben az addigi fix helyett. Kijött továbbá a Parisienne nevű sikkes luxusváltozat. 1967 végén szinte terepjáró vált az R4-ből az R4 Sinpar bemutatásával.
1968-ban a részben máig is állami tulajdonban lévő Renault-nak is kijutott a sztrájkhullámból, de amikor megnyugodtak a kedélyek, elkezdődhetett az R6 gyártása. Az R6 hasonlít az R4-re, de alváza egy egység a karosszériával és az autó nagyobb is, de átvette a kisöcs exportváltozatából a 850-as motort. Később az R5 34 lóerős, 950-es motorjával korszerűsödött az R4 és 1,1 literes benzinessel is megjelent.
Semmi nincs benne az autózás középkorából. Derűs, életvidám autó
Mi háromféle autót vezethettünk, köztük egy ősi R4-est is, még az 1966-ban benzinórásra cserélt műszerfal előtti időkből. Az egykor a Monte-Carlo ralin vitézkedő kiskocsi váltója háromfokozatú (negyedik csak az 1968-as modellévtől volt), a szinkronizálatlan egyes ismerős szerkesztőségi totemállatunkról, a veres Zukról. Arra kellett figyelni, hogy csak álló autóban kapcsoljunk egyest és felejtsük el a visszakapcsolást másodikból, ha az autó már gurul.
Nem ráz a Champs-Élysées kövezetén
Az 1962-es, évekkel ezelőtt restaurált autó hamar felgyorsult 90-ig, lágy rugózásával csodásan ringatott végig a tesztpálya köves szakaszán, amely apró kőkockáival a Champs-Élysées burkolatát utánozza.
Összesen 28 országban készült, köztük Argentínában és Dél-Afrikában
A pasztellkék R4 L Super nagyon érdekes kivitel, hátsó ajtaja lökhárítóstul lenyitható, a szélvédő leereszthető az ötödik ajtóba és a későbbi osztott ülésekkel szemben elöl is egybepadon bújhatnak össze a szerelmesek.
Történelmi érdemei ellenére egy késői, 1991-es autót lényegesen jobb volt vezetni. Ebben 950-es motor forgott, négyfokozatú váltójával könnyebb beosztani a teljesítményt és az első tárcsafék is érezhetően hatásosabban lassított, mint a közel 30 évvel korosabb előd dobfékje.
Műanyag műszerfaltömbje viszont illúzióromboló volt az antik kisautóban, talán a korabeli R5 alapján korszerűsítették. A végén még egy kvarcórával is sárba tiporták a stílust.
Jobb a Kacsánál, derűsebb a Bogárnál
A Citroën Méhari ellenfele volt a platós Renault 4 Rodeo
Talán ezért is tetszett még jobban az 1980-as, műanyag hűtőmaszkos modell, amelyet az 1,1 literes négyhengeres repített. A porlasztós motor nagyon jól reagált a gázra, sokkal több erő volt benne, mint a szintén eleven másik kettőben.
Ezzel a háttérrel az R4 nagyon modernnek tűnt, hiába ötvenéves. Nem véletlenül nyert német összehasonlító tesztet a FIAT 500 és a Kacsa ellenében.
A folyamatosan továbbfejlesztett kiskocsit semmivel nem nehezebb vezetni, mint bármely mai városi autót, a műszerfalból meredő kilincsváltótól sem kell megijedni. Ugyanúgy H alakban vannak a fokozatok, mint a legtöbb autóban, az egyeshez és a ketteshez kicsit balra kell dönteni a kárt, a hármashoz és a négyeshez elég ki-be tolni a váltót.
Egy felívelő kor autója
1985-től 2200 db készült a tarka belsejű Sixties szériából, dupla napfénytetővel
Az R4 egy felívelő korszak autója, amikor Nyugat-Európában a jólét terjedni kezdett, a teljes foglalkoztatás létbiztonságot nyújtott a gyarapodó családoknak.
Minden méteren árad belőle a derű, ma egyedül az új Nissan Micra közelíti meg nyomokban azt az egyszerű, kedves, praktikus és a hétköznapokat megkönnyítő autófajtát, amilyen az R4.
Meglepő, de tényleg nincs benne semmi az autózás középkorából. A pedálok finoman járnak, a kormányt női kacsók is könnyen tekerik. Az R4 helykihasználása és üléshelyzete is imponáló, mert elöl és hátul is jól elférni.
Rozsdásodó haszonállat
Szépen az ülésbe süppedve miénk a világ, akár a párizsi forgatagban sietünk, akár vidéken szalmával, zöldséggel megrakva, mert a francia gazdálkodóknak az R4 családi haszonállat volt.
Aki velem együtt rajong az autóért, azt kicsit ki kell ábrándítanom: a nálam okosabbak szerint az R4 gonoszul tud rohadni, akár az alváz létfontosságú teherviselő elemein, például a futómű bekötési pontjainál. A szépek ma már ritkák és áruk átszámítva egymillió forinton felül van, a ritka és igazán jó autók felső határa meghaladja a kétmillió forintnyi eurót.