Az MTI annak kapcsán kereste az ÁAK Zrt.-t, hogy az üzemeltető cég visszavonta korábbi engedélyét, így sem hozzátartozói, sem rendőr kollégái nem emlékezhetnek meg az M1-es autópályán egy éve motorbalesetben elhunyt főtörzsőrmesterről. A baleset helyszínénél állított keresztet lapértesülés szerint kihúzták a földből és elküldték az elhunyt rendőr édesanyjának munkahelyére.
Magyarországon szokássá vált a balesetek helyszínein koszorúkat, kereszteket, sírköveket kihelyezni, ez azonban illegális, hiszen erre engedélyt kellett volna kérniük a hozzátartozóknak az autópályát üzemeltető ÁAK Zrt.-től – mondta a szóvivő.
Tavaly ősz óta a cég már kérésre sem ad engedélyt emléktárgyak elhelyezésére az autópályák mentén, mert az balesetveszélyes és az útfenntartást, így például a hóeltakarítást is akadályozza. Béni Gyöngyi hozzátette: tavaly ősszel összeszedték és az autópályát üzemeltető cég telephelyeire vitték az emléktárgyakat.
A cég minden – általa üzemeltetett – autópályán kialakított egy-egy kegyeleti helyet. A pihenőhelyeken kopjafát állítottak és egy emléktáblát is elhelyeztek. Az emlékhelyek listája az Állami Autópálya Kezelő Zrt. honlapján (www.autopalya.hu) található.
A főútvonalakat üzemeltető Magyar Közút Nonprofit Zrt. arról tájékoztatta az MTI-t, hogy emléktáblák elhelyezésére a közutak mentén csak akkor ad engedélyt, ha az nem veszélyezteti a forgalom biztonságát, vagyis a „kegyhely” kellő távolságra van az úttól, illetve a közelében a biztonságos megállásra szolgáló hely is található.
A hatályos jogszabály szerint lehetőség van az út mentén illegálisan elhelyezett emléktárgyak begyűjtésére. Az üzemeltető cég azonban – tekintettel az elhunytak családtagjainak érzéseire – nem tervezi ezek kampányszerű eltávolítását. A Magyar Közút Zrt. ugyanakkor az MTI-nek írt válaszában felhívta a gyászolók figyelmét, hogy a nem megfelelően felállított építmények az úton közlekedőkre veszélyt jelenthetnek.
Forrás: MTI