Egy kis fizetésű, és egy átlagosnál jobban kereső vásárló példáján keresztül nézzük meg, hogy milyen kondíciókkal kezdhetnek bele a kiválasztott autó lízingelésébe.

Mindkét képzeletbeli autóvásárlónk fix fizetéssel és némi megtakarítással rendelkezik. Egyikük nettó 120 ezer forintot keres havonta, emellett félmilliós megtakarítása van, de nem szeretné mindet elkölteni arra a maximum 2-3 millió forint közötti kiskocsira, ami a szíve választottja. Nála jóval többet, havonta nettó 300 ezret keres cikkünk másik képzeletbeli vásárlója, aki egymilliós megtakarításból költhet a 4 és 6 millió közötti értékű autóra. Első lépésként bemennek a bankba, hiszen érdemes előre tájékozódni.
.
Milyen kondíciókkal ugorhatunk be egy autólízingbe? 1
Mit kér a bank?

Autólízing igénylésekor a finanszírozó jellemzően az alábbi dokumentumokat kéri be az ügyféltől: személyi igazolvány, lakcímkártya, érvényes vezetői engedély, 60 napnál nem régebbi közüzemi számla, jövedelemigazolás.

Ezeken kívül szükséges még a kinézett járműről állapotfelmérést készíttetni (ezt is kéri a pénzintézet, de nyilván, csak a használt kocsiról), valamint be kell mutatni a forgalmi engedélyt és a törzskönyvet.

Minimum 25% önrész kell hitelnél, lízingnél 20%
Minden családra jut egy devizahitel nálunk

Minden családra jut egy devizahitel nálunk

Drága autót csak nagy keresetből


Maximálisan milyen értékű autóban gondolkodhatnak?

Nagyban befolyásolja a választ a törvényben szabályozott önerő, amely a kocsi értékének minimálisan 20 százaléka. Mivel a kisebb keresetű vásárló még a félmilliós megtakarítását sem szeretné teljes egészében feláldozni, így ? 400 ezres önerővel számolva ? ő maximum kétmilliós kocsi lízingelésébe foghat bele.

A 20 százalékos önerő meghatározza a másik vevő lehetőségeit is. Vagyis ha az egymillió forintnyi spórolt pénzét mind elköltené a kocsira, akkor is csak maximum ötmilliós autóra köt vele lízingszerződést a bank.

Új és használt autó vásárlásánál egyaránt él a 20 százalékos korlát. A cikkünk elkészítéséhez segítséget nyújtó K&H szakértői azt javasolják, hogy a kocsi kiválasztásánál mindenképpen vegyük figyelembe a fenntartási kiadásokat és a várható szervizköltségeket is.

Mennyi lesz a törlesztőrészlet?

A maximális havi törlesztőrészlet mértékét a finanszírozó intézmény szabályzatai alapján meghatározott hitelezhetőségi limit alapján határozzák meg, ami átlagosan nem haladhatja meg az ügyfél havi jövedelmének egyharmadát. Fontos tudni, hogy ha másik hitele is van a leendő vásárlónak, akkor annak törlesztőjével együtt kell az egyharmad alatt maradni.

A maximális 84 hónapos futamidővel számolva mindkét vásárló fizetése, valamint a két- és ötmilliós vételár is belefér a keretbe. A havi törlesztőrészlet a kisebb értékű autónál 33412 forint lesz, míg a drágábbnál 81238 forint.

Kötelező cascó-t kötni?

Igen, de a K&H munkatársai által kiszámolt, előbb említett havi összegek már eleve tartalmazzák a casco díját, amit a bank beépít a lízingbe. A pénzintézet szerint a casco azt biztosítja, hogy az ügyfél ne kerüljön kiszámíthatatlan helyzetbe a futamidő alatt.

Készült a Pénziránytű Alapítvány támogatásával
További cikkek a témában a www.mindennapipenzugyeink.hu weboldalon