Ford mérnökei elektronmikroszkóp (SEM) segítségével vizsgálják az emberi szem és a hagyományos mikroszkópok számára láthatatlan felületi hibákat. A hétköznapi alkatrészekről készült fotók egy olyan világot tárnak fel előttünk, ami az emberi szem számára láthatatlan.
A SEM a 0,000001 milliméteres tárgyakat is látja, illetve az 1 nanométernél kisebb hibákat is felfedezi (ez a milliméter egymilliomod része). Az emberi haj mérete 0,05 és 0,1 milliméter közt van.
„Minden lehetséges okot meg kell vizsgálnunk, ami miatt egy-egy alkatrész a fejlesztés során nem felel meg szigorú elvárásainknak” – avat be Roger Davis, a Ford Európa anyagvizsgáló mérnöke. „Néhány esetben ez az ok valami rendkívül apró hiba, amit csak az elektronmikroszkóp segítségével fedezhetünk fel. Ez a berendezés 200 ezerszeres méretre képes felnagyítani a felületeket; az így kapott kép meglehetősen szürreális látványt nyújt, de ekkora nagyítás mellett a gyakorlott szem már könnyedén azonosítja a hibákat”
A SEM nem fény-, hanem elektronhullámokkal dolgozik, így rendkívül részletes, háromdimenziós képet ad. A vizsgált tárgyakat vákuumban helyezik el a mikroszkóp légmentesen záró ajtaja mögött. Ez azért fontos, mert az elektronok nem mozognak a levegőben. A tárgyat elektronsugár tapogatja le, ami- elektromágneses tekercsek irányításával – oda-vissza pásztáz a felületen. Az elektronnyaláb visszapattan a vizsgált felületről, így annak mintáját visszatükrözik az elektronok – ugyanúgy, mint egy hagyományos, katódsugárcsöves tévékészülék képernyőjén. S ez a képernyő gyakran egészen hihetetlen képet közvetít a kinagyított részről.
Bár a végeredmény gyönyörű, a lenyűgöző látvány csupán mellékterméknek számít a mérnökök szemében. Számukra sokkal fontosabb, hogy e rendkívüli nagyítás segítségével a legkisebb rendellenességeket is felfedezhetik, s így hatékonyan javíthatják ki a hibákat.
Íme néhány a rendkívüli képek közül: