Hat évvel ezelőtt nagyon nem értettük a Toyotát. Eltűnt a kombi Corolla és az ötajtós helyett bedobták az Aurist, hogy fiatalítsák a középkorú vásárlóréteget. De mindezt egy magasra épített, Peugeot 307 jellegű autóval próbálták meg, amiben én többnyire középkorú hölgyeket látok kanyaról-kanyarra billegni.
Visszatér a kombi
Nem volt drámai melléfogás, mert hat év alatt csak Európában elkelt mintegy 700 000 darab, világszerte pedig 1,1 millió, de az autó elmaradt attól, amit a Toyota tervezett.
Aligha fognak özönleni az ellenvélemények, ha megkockáztatom, hogy második nekifutásra az Auris sokkal inkább alkalmas eredeti feladatára. A Párizsi Autószalonon látható ötajtós és a mellette forgó kombi annak bizonyítéka, hogy a Toyota észlelte és korrigálta a hibát.
Áramvonalasabb és kevesebbet fogyaszt
Az autó 5,5 centivel alacsonyabb lett. Tetőíve 4,5 centivel fut lejjebb, futóművén elődjéhez képest egy centit ültetett a Toyota, de nemcsak a kisebb homlokfelület csökkenti a légellenállását. Az Auris alaktényezője is javult, az eleve jó 0,292-ről 0,28-ra csökkent.
Fejből ennél csak két jobb autót tudtunk a kollégákkal az alsó középkategóriában, az új A-osztályt (0,27) és a VII-es Golfot (0,274). Az Auris szélvédője kevésbé meredek szögben áll, alvázán kiterjedt burkolat gátolja meg a légörvények tombolását és áttervezett karosszériája is javítja a légáramlást.
A jobb aerodinamika és a csekélyebb önsúly révén kedvezőbb a fogyasztás. 2007-ben 152 g/km volt az Aurisok átlagos szén-dioxid-emissziója, amit a hibrid 125-re mérsékelt. A modellváltással az átlag már csak 109 g/kilométer, stop-start rendszerrel az 1,33-as benzines 5,4, az 1,4 D-4D 3,8, a hibrid pedig 3,8 literen belül fogyaszt.
Érdekes az Auris futómű-konstrukciója is. Elöl MacPherson, hátul csatolt hosszlengőkaros a felfüggesztés, de csak az 1,4 literes benzines és dízelmotorral. Az ezerhatos benzines, a kétliteres dízel és a hibrid független hátsó felfüggesztést kap, igényes, kettős keresztlengőkaros konstrukciót.
Ez igen komoly előrelépés, mert a most kifutó generációból csak a csúcsmodell, a 2,2 literes turbódízel kapott független hátsó futóművet, amivel jobban vezethető és biztonságosabb is az autó.
A hibridverzió hajtáslánca alapvetően azonos a Prius III-éval. A hibridben az akkumulátor a csomagtérből a hátsó ülések alá átköltözött.
Interjú Hiroja Fudzsitával, az Auris fejlesztési vezetőjével
– Miért lett ennyire más az új Auris, mint elődje?
– Bár a fiatal illetve fiatalos vásárlókat céloztunk meg vele, az első generációt nem dinamikus, hanem józan, praktikus autóként fogadták a vásárlók. A modellváltással sokkal sportosabbá vált az autó, a design és a vezethetőség is.
– Felmerült a visszatérés a Corolla névhez?
– Az Aurist megelőző Corollák idejében a Toyotákban a minőség, a tartósság és a megbízhatóság volt a lényeg, ami nem növelte a márka rajongóinak számát. Megtartjuk ezt a három alapértéket, de szeretnénk megváltoztatni az autóról kialakult képet és nem hiszem, hogy egyetlen modellgeneráció elég lehetne az arculat megváltoztatásához. Folytatni szeretnénk 2-3 nemzedéken át, hogy az Auris név sínre kerüljön.
– Milyen modellek tartoznak az Auris rokonságába?
– A Verso, az Avensis, a Lexus CT 200h, a Prius és a lépcsőshátú Corolla épül vele közös padlólemezre.
– Melyik autó volt a mérce a fejlesztés során?
– A Golf VI.
– Milyen súlycsökkentési megoldások vannak az autóban?
– Elődjénél 40-50 kilogrammal lett könnyebb az Auris. 20 kg jut a karosszériára, ami a magasságcsökkenés és a nagyszilárdságú acélok eredménye, a többi jórészt az ülésekből ered. Az elődben az üléslehajtásra egy igen összetett, kettős csuklós konstrukció szolgált, ezért leegyszerűsítettük a támladöntést. A futóműalkatrészeken is megtakarítottunk súlyt és pótkerék helyett defektjavító készlet van a csomagtartóban.
– Lesznek BMW-dízelmotorok ebben a generációban?
– Jelenleg még csak mérlegeljük, hogy mely modellek kapják meg ezeket a motorokat, de elméletileg lehetséges.
Ezt a bonyolult formájú benzintank áthelyezésével kiegészítve sikerült elérni, hogy a hibridben is 360 literes legyen a csomagtartó, mint a többi motorváltozaté.
Érdekes, hogy a Toyotánál két mérnökcsapat egymástól függetlenül, de párhuzamosan valósította meg ezt a célt az Auris és a Yaris Hybriddel.
Nincs még csomagtéradat a kombiról
Ismét lesz kombi, ami eddig családi autóként és flottavásárlóknak is hiányzott. A Touring Sports névvel ékesített változat 28,5 centivel hosszabb az ötajtósnál, tengelytávjuk egyformán 260 centiméter.
Belül is nagyon más lett az autó. Elődje minőségérzetben nagyon elmaradt a frissebb konkurenciától, amit részben sikerült behozni, de aki a Toyota standjáról átsétál a szemben kiállított új Golfhoz, a fő konkurensben sokkal szebb anyagokkal találkozik.
Mélyebb ülés, más váltó
Mi nem siratjuk a műanyaghídra emelt váltókart, sem az egyterűs ülést, örülünk viszont a Yarisból ismert Touch&Go érintőképernyős monitornak, ami könnyen és intuitíven használható.
Lényegesen jobb az üléshelyzet az eddiginél, mert az ülés négy centit süllyedt és a kormány szöge két fokkal közelebb van a függőlegeshez.
Ha a futómű és a kormányzás is annyival jobb lett, mint az üléspozíció, akkor egy Mazda3-mal szemben is lehet keresnivalója az Aurisnak, miközben megmaradt tágas autónak. Hátsó lábtere és fejtere magas embereknek is kényelmesen elég, mert az első ülések áttervezésével két centit nőtt a térdeknek jutó hely.
Pár hónap az értékesítésig
A japán és a koreai márkák (a Hondát kivéve) hajlamosak negligálni a vezetőtámogató rendszereket alsó középkategóriás autóikban, ami az Aurisra is áll.
Hiányoznak belőle a Focus, a Civic, az Astra vagy a Golf vezetőtámogató rendszerei, nem rendelhető adaptív tempomat, ütközésmegelőző berendezés, sávtartó asszisztens és holttérfigyelés sem.
Magyarországra az új Auris jövő januárban érkezik a nagy-britanniai gyárból, várhatóan az értékesítés kezdetétől elérhetőek lesznek a benzines, dízel és hibrid modellek is. A kombiváltozat pár hónappal később lesz kapható.