Az első budapesti villamos  1887. november 28-án délután indult első útjára a Nyugati tér és a Király utca közötti útvonalon – Európában ez volt az első városon belüli, közúti villamosvasút.  A nevezetes évforduló előtt tisztelegve ma, 2012. november 28-án a 2624-es pályaszámú nosztalgiavillamos közlekedik a világ egyik legszebb villamosvonalaként számon tartott 2-es villamos útvonalán, a Jászai Mari tér és a Közvágóhíd között.

A jármű a Schlick-Nicholson gyár terméke, neve onnan ered, hogy annak idején a kocsikat sorrendben 2600-2629 pályaszámmal látták.

Az 1950-es években a jármű fa kocsiszekrényét elbontották és új, acélból készült felépítményt kapott. A 2624-es pályaszámú, úgynevezett G sorozatú villamos 1981-ig közlekedett a magyar fővárosban, majd Amszterdamba került. 2004-ben érkezett újra haza Budapestre, ahol lelkes szakemberek újították fel, hogy az ünnepi rendezvénysorozat résztvevőjeként emlékeztessen arra: a környezetbarát járműtípus ma is fontos szerepet tölt be Budapest közlekedésében.

125 éve villamos Budapesten 1
125 éve villamos Budapesten 11


A 125 éves villamosközlekedés kapcsán a dualizmus technikatörténetét bemutató kiállítás nyílt, a Közlekedési Múzeumban, Szabad a pálya címmel.

A Nagykörúton közlekedő próbakocsi emlékét „egy pillanatfelvétellel szeretnénk feleleveníteni, ezért eredeti tárgyakkal, tablókkal és eddig nem látott fotókkal illusztrált, igen részletes villamostörténeti látnivalókat tárunk a látogatók elé” – mondta el Merczi Miklós muzeológus, a kiállítás rendezője. Két évvel később, 1889-ben már állandó villamosközlekedés volt a fővárosban. Az ezt reprezentáló, működő modell a kiállítás után a múzeum terepasztalán közlekedik – tette hozzá.

A tárlat egyik legérdekesebb látnivalója a Zipernowsky Károly által 1890-ben kifejlesztett egysínű, alsóvezetékes modell, amelyet a szűk, belvárosi utcákban történő közlekedésre szántak. A szerelvényt a Ganz gyárban készítették.

Mivel a működőképessé felújított jármű nagyon értékes, ezért csak alkalmanként, előre meghirdetett időpontokban lehet majd megtekinteni. Folyamatosan látható viszont a róla készült filmfelvétel – jegyezte meg a szakember.

A nosztalgiavillamosok indulási időpontjai délután:
 
Jászai Mari tér: 15:53, 16:45, 17:38
Közvágóhíd: 15:22, 16:16, 17:08
 
A járat a helyszínen váltott 400 Ft-os nosztalgiajeggyel vehető igénybe.