A kísérletet még 2015-ben csináltuk, de soha nem volt annyira aktuális, mint most!

Tudományos alaposság nélkül, de annál nagyobb lelkesedéssel készültünk rá, hogy márpedig most annyira közel kerülünk a hőgutához egy napra kitett autóban, amennyire csak merünk. Hiszen itt a tömör kánikula, ilyenkor jönnek sorban a borzasztó hírek a kocsiba zárt kutyákról, kisbabákról – meg kell mutatnunk, mennyire kegyetlen, veszélyes és felelőtlen dolog „de csak pár percre” is egyedül hagyni bárkit egy ilyen apró, zárt térben, egy kerekes üvegházban.

Ennyire:


A gyorsan felmelegedő autóban a test belső hőmérsékletének gyors emelkedését nem tudja a szervezet izzadással kompenzálni. Amíg próbálja, addig nincs is nagy baj, de amikor leáll a verítékezés, jön a hőguta; a vérkeringés elkezd akadozni, ettől az agy vérellátása is instabillá válik. Bódultság, szédülés, hányinger, az összpontosítás képességének hiánya a kezdeti jelek a végső összeomlás előtt. A keringés zavara miatt a bőr is szederjessé, illetve sápadttá válik. Ha nem érkezik segítség, jön az eszméletlenség és végül a halál.

Az emberhez hasonlóan az állatok is izzadással próbálnak megszabadulni a felesleges hőtől. Sajnos a kutya és macska erre csak egész korlátozott mértékben képesek, nekik főleg a lihegés marad. Értelemszerűen a fekete bundájú, hosszú szőrű állatok melegszenek fel jobban a napon. Normál esetben testhőmérsékletük 38-39 fok, és már 41 fok közelében kimerül a szervezetük hőszabályozási képessége. Kutyák csak a nyelvükön és talppárnák közötti résen tudnak hőt leadni, bőrükön nincsenek verejtékmirigyek. A hőguta jelei között kezdetben az erős lihegés, súlyosabb esetben sokkos állapot, remegés, görcsök, ájulás is lehetnek. A túlmelegedett, általában habzó szájú, orrú ebet azonnal hűteni kell, legjobb a hasánál kezdeni, hideg, de nem jeges vízzel. Ha a kutya hőmérséklete eléri a 43 fokot, általában menthetetlen. Szóval semmiképpen ne hagyjuk a kutyát autóban, még két percre sem. Nagy melegben tekintsünk el a  tréningeztetésétől is, házát árnyékos helyre tegyük, és locsoljuk a környékét.

Attila úgy érezte, az élmény nagyobb lesz nejloningben, nejlonzakóban és nejlonnyakkendőben

Negyedóra sem kell ehhez a napon

Negyedóra sem kell ehhez a napon


Kevéssel a kísérlet lezárása előtt

Kevéssel a kísérlet lezárása előtt


Emberek, mindig legyen ott a fejetekben: kutyát, gyereket pár percre sem hagyunk benn nyáron a kocsiban egyedül!

Emberek, mindig legyen ott a fejetekben: kutyát, gyereket pár percre sem hagyunk benn nyáron a kocsiban egyedül!

A hőgutát szenvedett személyhez orvosi segítséget kell hívni, de amíg az megérkezik, hűvös helyre kell vinni, levetkőztetni, hidegvizes borogatással hűteni, masszírozni, és – ha nem eszméletlen – itatni. Persze nem sörrel-borral-kávéval, hanem vízzel, sőt; akár enyhén sós vízzel, a kiizzadt sót pótlandó.