A jónevű vidéki színház díszlettervezőjeként Balázs éppen antik székekért indult egy őszeleji reggelen. Munkáltatója kis furgonjával leparkolt az egyirányú utca jobb szélére, párhuzamosan a szegély mellé, majd azzal a lendülettel kipattant volna az autóból – így indul a közlekedési balesetek bírósági utóéletét bemutató sorozatunk eheti története.

Meglepte és megijesztette a biciklis?

Két utcával a parkolás előtt a Citroen Berlingo megelőzött egy elektromos biciklin közlekedő hatvanas hölgyet, ami utólag derült ki, és tulajdonképpen csak azt jelzi, az autósnak számítania kellett valamennyi kerékpár-forgalomra. A hatvanas Judit a közeli uszodába tartott napi szokásos testmozgására, a szűk utca jobb szélén haladt, amikor éppen előtte vágta ki a díszlettervező autója ajtaját.

Judit olyan 15-20 km/órás sebességgel pont belevágódott a már teljesen kinyílt ajtó élébe, szélébe. Az átlagos személyautókénál magasabb ajtó felső sarka eltörte a kulcscsontját, arcán, és az egyik karján erős zúzódásokat szenvedett. Balázs nagyon meglepődött, majd abban a pillanatban megijedt a hirtelen csattanástól.

Rögvest segíteni próbált a macskakövön fekvő, jajgató nőnek. Ő kérte meg a közeli boltból a zajra kiszaladó eladót, hogy azonnal hívjon mentőt. Nem sokkal az orvos után a helyi rendőrkapitányság munkatársai is megérkeztek, aki helyszínelni kezdtek. Judit sérülésének gyógyulását a későbbi orvosi igazolás 6-8 hétre tette.

A semmiből került elő ez a kerékpáros?    1

A cikkben szereplő fotók illusztrációk

Az autós vagy a kerékpáros a felelős?

Az egyetlen szemtanú – egy spánielt sétáltató bácsi – vallomását is felhasználva az egyszerűnek tűnő ügyben a rendőrség az átlagosnál gyorsabban lezárta a nyomozást. Ezt követően az ügyészség megvádolta Balázst közúti baleset gondatlan okozásával.

Védelmével a harmincas díszlettervező a közlekedési ügyekre szakosodott Janklovics Ádám ügyvédet bízta meg. Balázs sem a nyomozás során, sem pedig az ügy bírósági szakaszában nem ismerte el büntetőjogi felelősségét. Arra hivatkozott, hogy „a kerékpáros a semmiből került elő”. Az ajtónyitás előtt egyáltalán nem látott semmilyen kerékpárost sehol – ismételgette.

Más eredményt hozott az eljárás során kirendelt szakértő vizsgálata. Egyértelműen kimondta, hogy a Berlingo baloldali ajtajának kinyitása előtt Andrásnak észre kellett volna vennie a közeledő kerékpárost a tükörből. Minden vizsgálati eredmény azt mutatta, jól látható lehetett a közeledő Judit és a járműve.

Milyen büntetést kapott a vádlott?

Hiába tagadott az autós, a bíróság végül elítélte, és bűnösnek mondta ki közúti baleset gondatlan okozásának vétségében.

Az ítélet 200 ezer forint pénzbírság, aminek kiszabásakor a bíróság figyelembe vette a vádlott havi jövedelmét, és természetesen a közlekedési múltját is, ami András esetében  14 évnyi balesetmentes közlekedés volt. Ez is közre játszott abban, hogy a jogosítványát nem vette el a bíróság, továbbra is vezethet.