A világbajnokságot hat futammal a vége előtt 28 ponttal vezető Lewis Hamilton a Szingapúri Nagydíj hétvégéjén jelentette be, hogy egy dokumentum- vagy inkább propagandafilm hatására vegán étrendre áll át, azaz a vörös húsok után a csirkének is búcsút int, csakis növényi eredetű ételeket fogyaszt ezután.
Nagy kérdés, hogy élsportolóként érdemes-e ilyet lépnie, főleg most, amikor igen kemény csatában áll a ferraris Sebastian Vettellel. A BBC a korábban a McLaren és a Ferrari, valamint Tour de France-biciklisekkel és olimpikonokkal is dolgozó sport-biokémikust, Dr. Rob Childot kérdezte arról, milyen hatással lehet az étrendváltás Hamiltonra.
„Szerintem rossz ötlet a szezon közben váltani. Az étrendváltás gyakran okoz problémákat, amelyek csak idővel rendeződnek. Ebben az időszakban romolhat a teljesítménye. Szoros a bajnokság, minden lehetséges előnyt ki kellene használni. Az ilyen váltásokat inkább szezonon kívül szokták meglépni a sportolók, akikkel dolgozom.”
Hamilton egyik versenyzői erénye az agresszivitása, a vegán étrend esetén viszont eshet az emögött álló férfihormon, a tesztoszteron szintje.
„A vegán étrend egyik problémája a tesztoszteronszint csökkenése. Ez a hormon hozzájárul az agresszivitáshoz, ami hasznos a versenyzésben, emellett az izomerőt és a regenerációt is segíti. A tesztoszteronszint komolyabb esése meggyengítheti Lewis versenyteljesítményét és lassíthatja a futamok és edzések utáni regenerációját” – magyarázta a szakember.
„A szervezet vasigényét is nehéz vegánként kielégíteni. A vas fontos az oxigénszállítás szempontjából, így az alacsonyabb vasbevitelnél a futamok után, sőt akár alatt is fáradtabb lehet.”
„Ha nem is azonnal – feltételezem, hogy a jelenlegi tesztoszteron- és vasszintjével nincs gond –, de középtávon, nagyjából egy hónap után csökkenni fognak az értékei a vegán étrend miatt, ezek a tényezők pedig negatívan befolyásolhatják a versenyteljesítményét.”
Az omega-3 zsírsavak szinten tartása szintén kulcskérdés lesz Hamilton számára, hiszen ezek az agyműködés szempontjából fontosak. Az olajos magvak jó forrásai az alfa-linolénsavnak (ALA), az eikozapentaénsavhoz (EPA) és a dokozahexaénsavhoz (DHA) viszont elsősorban a halakból lehet hozzájutni. Vagy a tengeri hínárból. Sok-sok tengeri hínárból…
„Az egyik legfontosabb tétel a hosszú láncú omega-3 zsírsavak fogyasztása, ezeket azonban szinte kizárólag olajos húsú halakból lehet beszerezni, mint a lazac, a tőkehal stb. Ezek a zsírsavak kulcsszerepet játszanak az agyfunkciókban és az információfeldolgozásban, amiket a határokig feszít az autóversenyzés. A mentális teljesítménye szempontjából nem épp előnyös, hogy ezekhez igen nehéz hozzájutnia ebből az étrendből” – részletezte Child.
Hamilton azért nem az egyetlen sportoló, aki vegán étrendre tért át, jó barátai, a teniszező Williams nővérek 2012-ben váltottak és néhány hónappal később már bajnoki címet szereztek a londoni olimpián, de a férfi teniszcsillag Novak Gyokovics is vegán, sőt még ilyen éttermet is nyitott. A Mercedes angoljának valószínűleg nem lesz könnyű az első időszak – bár a csapat szakemberei biztosan segítenek neki –, hosszabb távon pedig akár előnye is származhat a dologból, ugyanis a tapasztalatok szerint a vegán sportolók karrierjük során évekkel, néha évtizedekkel tovább maradnak csúcsformában, vagy legalábbis igen magas szinten.