A Suzuki Motor Corp., a Mazda Motor Corp. és a Yamaha Motor Co. a minisztérium megállapítása szerint 2012 óta összesen 6400 járművön végzett el szabálytalan fogyasztásiérték-vizsgálatot.
A közlekedési minisztérium a múlt hónapban kötelezett 23 járműgyártó céget a minőség-ellenőrzési eljárások felülvizsgálatára azt követően, hogy a Nissan Motor Co. és a Subaru Corp. autógyárak beismerték, hogy valótlan üzemanyag-fogyasztási és emissziós adatokat adtak meg egyes gyártmányaiknál.
A minisztérium megállapította, hogy a Suzuki, a Mazda és a Yamaha egyes esetekben úgy adott meg emissziós és fogyasztási adatokat, hogy bizonyos mérési paraméterek, például a sebesség, nem voltak a tesztelési követelmények szerint beállítva.
„Valótlan adatokat nem adtunk meg ugyan, de ezzel együtt is súlyos problémát jelent, hogy a járművek ilyen nagy számánál végeztük el helytelenül a méréseket. Nagyon komolyan vesszük a történteket” – mondta Szuzuki Tosihiró (Toshihiro Suzuki), a Suzuki Motor elnöke Tokióban sajtókonferencián, hozzátéve, hogy személyesen fogja irányítani a hasonló esetek megelőzésére szolgáló intézkedések kidolgozását. Elmondta: az alkalmazottak hiányos képzése és a munkahelyi vezetők személyes ellenőrzéseinek az elmaradása vezetett a szabálytalan mérésekhez.
A Yamaha Motor vezérigazgató-alelnöke, Vatanabe Kacuaki (Katsuaki Watanabe) közölte, hogy a cég vezetésének és a minőség-ellenőrzési osztályának nem volt tudomása arról, hogy a fogyasztási tesztek mérési eredményei olyan mértékben szóródnak, ami már a tesztek megismétlését követelte volna meg.
„Nem voltunk a tudatában annak, hogy bármit is rosszul csináltunk volna” – jelentette ki Tokióban tartott sajtótájékoztatón, bocsánatot kérve a törvény által megkövetelt mérési eljárás alkalmazásának az elmulasztásáért.
A Suzuki, a Mazda és a Yamaha bejelentették, hogy megelőző intézkedéseket tesznek annak érdekében, hogy a mérési hiányosságok ne ismétlődhessenek meg többé. Új készülékek beszerzésével akadályozzák meg például, hogy a mérést végző személyzet változtatni tudjon a paramétereken. A minisztérium pedig bejelentette, hogy a mérési eredmények archiválására és az adatok módosítását kizáró intézkedések meghozatalára kötelezi majd a járműgyártó vállalatokat.
A három járműgyártó cég részvénye gyengült csütörtökön a tokiói tőzsdén a bejelentést követően: a Suzuki hat százalékkal, a Yamaha négy és fél százalékkal, a Mazda közel másfél százalékkal esett.