A 20. század során a tudomány és a technika minden korábbinál gyorsabban fejlődött. A folyamatosan változó világ mondhatni nem tudta tartani a lépést saját magával, és ez még inkább igaz volt a hidegháború korszakára. Ennek a technológiai túlhajszoltságnak az egyik lenyomatát jelentik a keleti blokkban az olyan irányítóközpontok, melyek az alábbi képeken is láthatóak.
Eleinte a nyugati világban sem volt más a helyzet, ám mivel azokban az országokban a számítógép hamarabb elterjedt, az analóg technológiát is hamarabb váltották fel a digitális eszközök. Néhány régebbi irányítópult még ma is használatban van, elég például a paksi atomerőműbe ellátogatnia annak, aki itthon is szeretne ilyeneket látni.
Függetlenül attól, hogy Amerikában vagy Oroszországban járunk, ezekben a termekben emberek dolgoztak. Óriási felelősség nyomta a vállukat, néhány esetben pedig még ma is. Elég egy rossz irányba fordított kapcsoló, és megtörténhet a baj. A munkakörnyezet sem jelent hatalmas motivációt, a sok gomb, a fura zajok és a villogó lámpák tengerében könnyen elveszettnek érezheti magát az ember fia.