Ha azzal szembesülsz, hogy kezdődő aranyered van, akkor semmiképp ne ess kétségbe, mert kezelhető és megoldható problémáról van szó. Az első és legfontosabb, hogy ne félj akár teljesen átalakítani az étrendedet, mert leginkább ez segíthet a könnyen kicsusszanó, erőlködésmentes székelésben, amivel meg is előzheted az aranyeret, illetve a már meglévő problémákat sem súlyosbítod tovább, sőt. Az aranyér általában nem egyik napról a másikra alakul ki, és a nem megfelelő étrend bizony kulcsszerepet játszik a megjelenésében.
Olajos magvak reggelire
Ha nem tudsz lemondani a reggeli finom kakaós csigáról vagy a túrós táskáról, akkor próbálj meg legalább teljes kiőrlésű lisztből készült pékárut fogyasztani. Az ilyen alapanyagú élelmiszerek amellett, hogy segítik az emésztést, még táplálóbbak is. A legjobb persze az lenne, ha inkább müzlire cserélnéd a szokásos reggelidet, mert azzal sok olyan hasznos ásványi anyagot és nyomelemet is be tudsz vinni a szervezetedbe, ami segíthet elkerülni a kemény széklet kialakulását. Idetartoznak az olajos magvak, így például a dió, a napraforgó, a mandula vagy a tökmag. A boltokban olyan müzlikeveréket is vehetsz, amely kifejezetten ezeket a magvakat tartalmazza, tehát nem magadnak kell összeválogatnod. A keveréket érdemes tovább dúsítanod aszalt gyümölcsökkel, például szárított szilvával vagy almával. A savanyított termékek, mint a joghurt, a kefir vagy a kaukázusi kefir, tejsavtartalmukkal segítik a székrekedés megelőzését.
Több főzelék
A mindennapi rohanásban sokszor nem is a reggeli vagy a vacsora, hanem az egészséges ebéd megvalósítása jelenti a nagyobb kihívást. Ennek hátterében nyilván az áll, hogy egy munkahely közelében nem feltétlenül vannak olyan éttermek, ahol aranyérkímélő ételeket lehet fogyasztani. Akinél túl gyakran szerepel az étlapon a gyorséttermi sült krumpli és cukrozott üdítőital, annak előbb-utóbb számolnia kell a székrekedéssel. Éppen ezért ebédre célszerűbb volna inkább hüvelyes zöldségekből készült főzelékeket fogyasztani, mint amilyen a borsó, a bab, a csicseriborsó vagy a sárgaborsó, mivel ezek magas rosttartalmuknál fogva megkönnyítik a székletürítést.
Ha valaki szereti a főtt kukoricát, akkor nyert ügye van, mert a kukoricaszemek héja rengeteg rostot tartalmaz. A paradicsom fogyasztása szintén kiváló lehet az aranyeres panaszok enyhítésére, ráadásul sok vitamint és ásványi anyagot is tartalmaz: kiemelkedően magas a C-vitamin-tartalma, emellett rengeteg A-, B- és E-vitamin is található benne. A paradicsom fontos élettani hatása, hogy gyógyítja a szervezetben zajló gyulladásokat és serkenti az immunrendszer működését.
A vacsoránál is érdemes odafigyelnünk rá, hogy elegendő zöldséget, köztük sok hüvelyest és minél kevesebb hasfogó ételt (pl. rizst vagy sült krumplit) fogyasszunk. Gondoskodjunk a napi gyümölcsfogyasztásról is: nemcsak ebédnél, hanem vacsoránál is iktassunk be desszertnek például narancsot, grépfrútot, kivit, vagy mandarint. De választhatunk bármilyen egyéb gyümölcsöt is, viszont jó tudni, hogy a lédús, rostos fajták különösen hasznosak!
Nem kell tőle félni
Sokan azért félnek a rostokban gazdag ételek fogyasztásától, mert attól tartanak, hogy ezek elhízást okoznak. Bár a rostok valóban a szénhidrátok családjába tartoznak, azonban nem szívódnak fel, csupán megkötik a felesleges salak- és méreganyagokat, ezért azok kiürülnek a szervezetünkből. Ezekből a rostokból a szervezetünk nem állít elő energiát, azaz nem jelentenek ténylegesen kalóriát. Épp ellenkezőleg, magas vízmegkötő képességüknek köszönhetően telítik a bélrendszert, ennek köszönhetően kevésbé leszünk éhesek. Már csak emiatt is a legtöbb diéta javasolja a rostokban gazdag ételek fogyasztását.
Persze mint mindenből, úgy ebből is megárthat a sok, éppen ezért célszerű a rostos élelmiszereket változatosan beillesztenünk az étrendünkbe. Egy egészséges ember számára az ajánlott rostmennyiség 25-35 gramm naponta, méghozzá bőséges folyadékfogyasztás mellett. Ily módon ugyanis megfelelő arányban vihetünk be vízben oldódó és oldhatatlan rostokat egyaránt. Ha tehát rostokban gazdag étrendet preferálsz, akkor fogyassz naponta legalább 2-2,5 liter vizet. Amennyiben nem szeretsz ennyi vizet inni, helyettesítheted levessel, gyógyteákkal vagy otthon facsart gyümölcslevekkel.
Kevesebb koffein
Ahhoz hogy a siker teljes legyen, mindenképpen tartózkodj a túlzott koffeinfogyasztástól, ez ugyanis hátrányosan hat a belek és a gyomor nyálkahártyájára, aminek következtében bélirritáció és hasmenés fordulhat elő. Ugyanez mondható az alkoholról is, ezért az erős szeszes italok a már meglévő aranyértünetek súlyosbodásához vezethetnek. A rendszeres alkoholfogyasztás a bélflóra károsodásához vezethet még akkor is, ha csak kis mennyiségekről van szó. Ezt nem árt észben tartanod, ha szeretnél megszabadulni az aranyeres tünetektől.
Jól látható tehát, hogy az aranyeres panaszok enyhítése néminemű lemondással jár, azonban ennél is fontosabb, hogy az étrended megváltoztatásával megszabadulhatsz az aranyér által okozott kellemetlen, szúró érzéstől, esetenként pedig a pecsételő vérzéstől is.
Hirdetés
Az aranyér korai tünetei közé tartozik a székelés közben érzett fájdalom, a viszketés a végbéltájon, valamint vérzés is előfordulhat. Fontos, hogy minél előbb felismerjük a tüneteket és elkezdjük azok kezelését, így elkerülve a betegség súlyosbodását. A recept nélkül kapható Proktis-M termékcsalád a hialuronsav és a gyógynövények előnyös hatásait egyesítve enyhíti a végbélnyílás körül jelentkező panaszokat. A tünetektől függően a kúp és a kenőcs kombinálva is használható.
Patikában kapható gyógyászati segédeszközök
A KOCKÁZATOKRÓL OLVASSA EL A HASZNÁLATI ÚTMUTATÓT, VAGY KÉRDEZZE MEG KEZELŐORVOSÁT!