1945 kora tavasza. A szovjet haderő egyik tankja már maga mögött hagyta Lengyelországot, és halad Berlin felé. A katonák már érzik, hogy hamarosan véget ér a háború, az ellenálló német katonák száma éppúgy csökken, mint a tájat borító hólepel.

Leesik az állad, ha megtudod, hogy készült ez a fotó 1

Leesik az állad, ha megtudod, hogy készült ez a fotó 53

Akár ez is lehetne az itt látható fotók története, melyre simán mondhatnánk, hogy utólag színezett korabeli fényképek. Az igazságtól azonban messze járunk. Mind a tank, mind az erdő, az emberek, az olvadt hó és a sár egy lelkes orosz férfi, Oleg Nyikitin keze munkája. Oleg diorámájához egy régi Italeri harckocsi-modellt használt fel, melyet kiegészített Dragon és Tamiya alkatrészekkel. Mindez egy teljes egészében kézzel készült környezetbe került, melyet aztán „csak” a megfelelő szögből le kellett fotózni.

Leesik az állad, ha megtudod, hogy készült ez a fotó 54 Leesik az állad, ha megtudod, hogy készült ez a fotó 55

Mi az a dioráma?

A görög eredetű szó jelentése a fényképezés megjelenése és elterjedése után megváltozott. Míg régebben ezzel a kifejezéssel olyan képeket illettek, melyek különböző világítási módszerekkel a kép idő- és térbeli változását tudják érzékeltetni, manapság gyakorlatilag a makettezést jelenti a szó.

Leesik az állad, ha megtudod, hogy készült ez a fotó 56 Leesik az állad, ha megtudod, hogy készült ez a fotó 57

Ha akarsz még hasonlót látni, ezt is nézd meg: