Aki messze elkerüli a kriptopénzek világát, annak az egész sztori kínaiul hangzik, ezért kezdjük az elején. Mi az az NFT?
Az NFT (non-fungible token, nem helyettesíthető token) olyan technológia, amely lehetővé teszi digitális állományok egyedivé tételét, adásvételét és birtoklását. Minden NFT-nek van saját blockchain alapú digitális “pecsétje”, amely az eredetiségét és tulajdonosát igazolja.
Tulajdonjog tehát, amivel egyre több virtuális, vagy épp valós művészeti alkotás, tárgy cserélhet gazdát, a másolatok pedig mindig másolatok maradnak, hiszen az NFT-token igazolja az eredetiséget.
Ez a technológia találkozott a rombolás örök figyelemfelhívó erejével, amikor a Shl0ms álnéven futó művész úgy döntött, felrobbant egy Lamborghinit, majd darabjait NFT technológiával értékesíti az arra fogékonyaknak. Miért a Lamborghini? Mert ebben látta azon emberek jelképét, akik a gyors meggazdagodás reményében vágtak bele a kriptovaluták világába. Egyszerűbben szólva az emberi kapzsiság szimbólumát robbantotta fel, legalábbis az ő elmondása szerint.
A performansz pénzügyi hátteréről részben egy ismeretlen támogató, részben Shl0ms saját tőkéje gondoskodott – a művész eddig nagyjából 1 millió dollárt keresett NFT-s művészeti kísérleteivel. Ebből a pénzből épült fel a 100 főt számláló csapat, amiben licencelt robbantási szakértők is részt vettek. Ezen források felhasználásával vásárolták a pusztításhoz használt Lamborghini Huracánt is, amire 70-80 millió forintot költöttek.
𒄭/𒐤
— 𒐪𒐪𒐪 𒐪𒐪𒐪 𒐪𒐪𒐪 𒐪𒐪𒐪 𒐪𒐪𒐪 𒐪𒐪𒐪 (@SHL0MS) February 17, 2022
𝚒𝚗𝚝𝚛𝚘𝚍𝚞𝚌𝚒𝚗𝚐 $CAR:
𝟿𝟿𝟿 𝚎𝚡𝚚𝚞𝚒𝚜𝚒𝚝𝚎𝚕𝚢 𝚏𝚒𝚕𝚖𝚎𝚍 𝚏𝚛𝚊𝚐𝚖𝚎𝚗𝚝𝚜
𝚘𝚏 𝚊 𝚍𝚎𝚝𝚘𝚗𝚊𝚝𝚎𝚍 𝙻𝚊𝚖𝚋𝚘𝚛𝚐𝚑𝚒𝚗𝚒 𝙷𝚞𝚛𝚊𝚌𝚊𝚗
𝚏𝚞𝚕𝚕 𝚎𝚡𝚙𝚕𝚘𝚜𝚒𝚘𝚗 𝚏𝚘𝚘𝚝𝚊𝚐𝚎 +
𝚊𝚞𝚌𝚝𝚒𝚘𝚗 𝚍𝚛𝚘𝚙 𝟶𝟸.𝟸𝟻.𝟸𝟸 ➞ https://t.co/AV6YAO4wlP
͏ pic.twitter.com/wRIFP2M4kp
A licitálók nem a kiégett roncs valódi darabjait kapják meg, hanem az azokról készült 4K felbontású videófelvételeket.
A gyűjtemény 999 NFT-t tartalmaz, ebből 888 február 25-én kerül értékesítésre, a maradék 111-et pedig pénzügyi fedezetként megtartja. A robbanásról készült teljes videót február 25-én teszik közzé.