180 méter magas gát építésébe kezdtek Tibetben – számoltak be a kínai hírforrások. A tibeti vízerőmű építésének különlegessége, hogy a mesterséges intelligenciát és olyan építőrobotokat is aktívan bevetnek, melyek 3D nyomtatással készíthetik el az óriási épületet. Ha elkészül a gát, ez lesz a legmagasabb olyan alkotás, melyet 3D nyomtatással, emberi munkaerő nélkül készítenek el.

Nem csak a tudomány és a technológia csúcsának villogtatása ez Kína részéről: egy ilyen nagyszabású építkezés nem kevés veszéllyel jár, ám annak köszönhetően, hogy a folyamatok döntő többségét a mesterséges intelligencia és robotok segítségével végzik, a kockázatok szinte teljesen megszűnnek. Az óriásnyomtató a 180 méteres gátat rétegről rétegre fogja felhúzni, ahogy azt kisebb léptékben már láthattuk az ilyen technológiával létrejövő épületeknél.

A módszerrel a gát első része 2024-re készül el, ekkor már használatba vehető a létesítmény. A teljes elkészülésre sem kell sokat várni, 2025-től zavartalanul üzemelhet az erőmű, mely a tervek szerint éves szinten 5 milliárd kWh elektromos áramot termel majd Kínának – ezt a mennyiséget 1,5 millió tonna szén elégetésével lehetne előállítani.