Kétségtelenül a világ egyik leggyönyörűbb helye a Maldív-szigetek: az ázsiai szigetcsoport léte azonban veszélyben is van a klímaváltozás miatt, területének 80 százaléka egy méterrel sem fekszik a tengerszint felett. Ez egy középtávú probléma azonban a szigetország életében, van azonban egy rövid távú is, mely évtizedek óta kínozza a helyieket.

Az ország legmagasabb pontjáról van szó, a Thilafushi nevű, ember alkotta szigetről, mely kizárólag hulladékból áll. Létrejötte 1992-ben kezdődött el, amikor a kormány egy lagúnát átalakított szemétlerakóvá: a turistaparadicsom életében óriási gondot okoz a szemét tárolása és elszállítása, 2021-ben napi 700 tonnával nőtt a manapság 50 hektáros szemétsziget mérete.

Gyakorlatilag mindent ide dobnak a konyhai hulladéktól kezdve az akkumulátoron át, ami csak feleslegessé válik. Ez önmagában is egy ökológiai időzített bombaként hangzik a vízbe kioldódott mérgező anyagok miatt. Ha ez nem lenne elég, a szigeten gyakran csaptak fel lángok, gyakorlatilag évekig égett itt-ott a műanyag és minden olyan, aminek füstje potenciálisan káros az emberi egészségre.

Óriási szemétsziget tornyosul a turistaparadicsom mellett 1

A változás azonban megkezdődött. Tavaly szeptemberben hosszú évek után sikerült minden tüzet felszámolni, a szemét küldését pedig megpróbálják teljesen leállítani, amint lehet. Az idei évtől jelentős szigorításokat vezetnek be az egyszer használatos műanyagok importjával kapcsolatban, az évtized végére pedig teljesen eltűnhetnek ezek az anyagok a Maldív-szigetekről. Thilafushi megléte azonban még hosszú ideig problémás marad, a szemétsziget eltüntetése nem lesz egyszerű feladat.