A mezőgazdaságban rengeteg problémát okoznak azok a madárrajok, melyek egy területre hirtelen lecsapva komoly károkat képesek tenni a rengeteg termény elfogyasztásával. Elég csak a szőlőre gondolni, melyet előszeretettel dézsmálnak a seregélyek, védekezni pedig alig lehet ellenük.
Próbálkozások azonban vannak, de már rég nem a madárijesztő-féle szinten. Most éppen a Washingtoni Állami Egyetemen egy csapat állt elő egy ötlettel, melyről tanulmányt is készítettek. Próbájuk során egy kijelölt terület széleit bekamerázták úgy, hogy azok belátták az egész földet. A rögzítőeszközöket egy számítógéppel kötötték össze, melyen a folyamatosan futó mozgásérzékelő a madarakat kereste egy algoritmus segítségével, melyet megtanítottak arra, hogyan néz ki a szárnyak csapása repülés közben.
Mivel a teszt során nem várhattak a végtelenségig madarak érkezésére, önkéntesek imitálták kezeikkel a szárnycsapásokat. A rendszer be is jelzett, majd felszálltak a madarakat elhajtó drónok arra a területre, ahol a mozgást látták.
Az első kísérletek alapján mindenképpen hatékonynak mondható a drónos madárijesztés: a teszteken 92 százalékos pontossággal ismerte fel a mesterséges intelligencia a szárnycsapásokat, azokon a területeken pedig, ahol próbajelleggel valódi madarak ellen is bevetették a rendszert, sikerült a gyümölcsdézsmálási károkat a felére csökkenteni.