Japán mérnökök egy csoportja 1,02 Pb/másodperces internetsebességet mért, ezzel felállították az internetes adatátviteli sebesség új rekordját. A mérnökök az új rekordot jelentő adatmennyiséget 51,7 kilométernyi optikai kábelen küldték keresztül. Korábban voltak már olyan tesztek, ahol ennek a sebességnek a harmadát sikerült elérni 3000 kilométernyi optikai kábel segítségével, jelen esetben azonban a határok feszegetése, kiszélesítése volt a cél. A fejlesztők állítása szerint rendszerük kompatibilis a világon jelen lévő infrastruktúrával is.

De mit is jelent ez számunkra? Kizárólag a számok alapján nehéz lehet hova tenni ezt a rekordot. Néhány dologhoz azért lehet hasonlítani: a világ leggyorsabb otthoni internet-előfizetései jelenleg 10 Gb/másodperces sebességre képesek, Magyarországon a csúcs 2 Gb/másodperc körül található. A másodpercenként 1,02 petabites sebesség 1,02 millió Gb/másodpercet jelent, így már érzékelhető, mekkora a különbség. Fájlok letöltésénél mindez azt jelentené, hogy 127 500 GB-nyi adatot szedhetnénk le a netről másodpercenként.

Internetsebesség: b vagy B?

Az internetsebességnél – szemben a fájlok vagy az adathordozók méretével – előszeretettel használják a bitet a byte helyett. A különbség nyolcszoros, ugyanis 8 bit egy byte, így például 80 Mb/másodperces (megabit) internetsebességnél másodpercenként 10 MB (megabyte) adatot tölthetünk le.