Újabb elszomorító tanulmányi eredményt közöltek kutatók az ülőmunka káros hatásairól. Lehet káros szenvedélyektől mentes az életünk, lemondhatunk a cukros üdítőkről, a dohányzásról, az italról, ha napi 8-9 órát ülve dolgozunk, akkor mégis megrövidítjük várható élettartamunkat. 

Erről több kutatás is értekezett már: azoknál, akik napi nyolc vagy több órát ültek, és egyébként nem voltak fizikailag nagyon aktívak, hétszer nagyobb volt a stroke kockázata, mint azoknál, akik kevesebb mint négy órát töltöttek ülőmunkával és legalább 10 percet mozogtak naponta – derült ki az Amerikai Szívgyógyász Szövetség Stroke című szaklapjában megjelent tanulmányból 2018-ban. 

„Az ülőmunka feltételezhetően rontja a glükóz- és a lipidanyagcserét, a véráramlást, és növeli a gyulladás kialakulásának kockázatát a szervezetben. Ezek a változások idővel káros hatással lehetnek az erekre, és növelhetik a szívroham és a stroke kockázatát” – magyarázta a tanulmány vezető szerzője, Raed Joundi, a kanadai Ontario állambeli McMaster Egyetem kutatója.

Ezt a felismerést megerősíti, és tovább árnyalja egy új tudományos eredmény. A Kínai Orvostudományi Akadémia és a kanadai Simon Fraser Egyetem kutatói 21 ország több mint 100 ezer, 35-70 éves korú lakosát vizsgálták, 11,1 éves átlagos követési idővel.

Ebből leszűrték, hogy a napi hat-nyolc órát ülők körében 12-13 százalékkal nőtt a halálozás, valamint a súlyos szív- és érrendszeri betegségek kockázata azokhoz képest, akik napi négy óránál kevesebbet ültek. A nyolc óránál többet ülő embereknél 20 százalékkal nőtt a kockázat.

A tanulmány szerint az ülve töltött munkaidő csökkentése, és ezzel együtt a fizikai aktivitás növelése fontos szerepet játszhat a korai halálozás és a szív- és érrendszeri betegségek kockázatának visszaszorításában.

Tehát maradjunk mozgásban, és tovább érünk. Élünk.