Sokan emlékezhetünk a Különvélemény című filmre Tom Cruise főszereplésével, ahol három különleges képességekkel bíró ember, az úgynevezett prekogok megjósolták, hogy ki és mikor követ el egy bűncselekményt. A triót egy számítógéphez kötötték, a rendőrségnek így pedig rögtön megvolt egy komplett adatbázis a jövőbeli történésekkel kapcsolatban.

A történelem során többször is próbálkoztak hasonlóval, persze nem különleges médiumok bevonásával, csupán a számítógépekre, a mesterséges intelligenciára hagyatkozva. A legtöbb ilyen projekt azonban bukással végződött: a leghíresebb eset a chicagói volt, ahol a rendszer igen hamar elfogulttá vált, és rasszista megbélyegzést kapott.

Most azonban újra belevágtak a kísérletezésbe, szintén Chicagóban. A helyi egyetem kutatói egy olyan mesterséges intelligenciát hoztak létre, mely a korábbi bűnügyi adatok felhasználásával egy héttel előre megjósolja a bűntényeket. A várost kisebb zónákra, egy focipályányinál valamivel nagyobb méretű területekre osztották, így nem a pontos személyt és elkövetőt jósolja meg, csak azt, hogy az adott zónában történni fog valami. Az MI egy komplex modellt használ, mely többek között figyelembe veszi, hogy kik laknak a területen, milyen az utcaszerkezet, vagy éppen mennyire van jelen az adott körzetben a rendőrség.

Az algoritmust egészen jól eltalálták, az eddig közzétett eredmények alapján 90 százalékos pontossággal sikerült belőni a bűncselekményeket – ilyen jó eredmény még nem született korábban a témában. Ráadásul nem csak Chicagóban vetették be a projektet, hanem még hét amerikai nagyvárosban: Atlanta, Austin, Detroit, Los Angeles, Philadelphia, Portland és San Francisco is bekerült a rendszerbe.

„Létrehoztuk a városi környezet digitális ikertestvérét. Ha feltöltjük múltbeli adatokkal, elmondja, mi fog történni a jövőben” – mondta az algoritmustról Ishanu Chattopadhyay a Chicagói Egyetemtől.