Az űrkutatás egyik örök problémája az űrszemét kérdése: bolygónkat különféle törmelékek, elhagyott alkatrészek veszik körül, már-már önálló égitestként keringenek körülöttünk, számuk pedig egyre csak nő földön kívüli aktivitásunk és az egymással is ütköző, így széttöredező űrszemét-daraboknak köszönhetően.

A közel 130 millió darab szeméthez szerencsére nemigen tesz hozzá a Nemzetközi Űrállomás, ahol négy asztronauta évente akár 2,5 tonna hulladékot is termelhet. Ez már jelentős mennyiség, melyet ha csak úgy, az űrbe dobnának, tovább fokozná a nem elhanyagolható problémát.

Évi 2,5 tonna szemét feldolgozása és az űrbéli kukák kiürítése nem egyszerű feladat, a szakemberek folyamatosan dolgoztak, dolgoznak a lehető legjobb megoldáson. Most kifejlesztettek egy új rendszert, mely gyakorlatilag ágyúként lövi ki a becsomagolt hulladékot a Föld felé.

A becsomagolt, adagonként 78 kg szemét aztán a légkörbe érve elég, akárcsak egy meteor. A fejlesztők egyébként nem állnának meg az űrállomás szemétproblémáinál: hosszabb távú terveik között szerepel a Földhöz közeli pályán keringő szemét begyűjtése, mellyel szintén megtölthetnék az egyébként 272 kg teherbírású zsákokat.

Az ötlet annak fényében azonban nem tűnik fenntarthatónak, hogy a jövőben, egy esetleges Hold- vagy Mars-misszió esetén is valamit kezdenünk kell a szemetünkkel. A jelenlegi megoldás, azaz a Föld légkörében elégetés nem megoldható.