Jó ideje szó van már a nanorobotokról, azaz a mikroszkopikus méretű gépekről, melyeket a jövőben gyártási, szerelési feladatoknál és a gyógyításban is felhasználhat majd az emberiség, de ezek egyelőre félig-meddig még a tudományos fantasztikum körébe tartoznak.
Nem úgy az illinois-i (USA) Northwestern Egyetem „mikrobogarai”, amelyek ugyan fél-egymilliméteresek, azaz szabad szemmel, de nagyítóval mindenképp jól láthatók, ám már léteznek és működnek. (Nyitóképünkön egy 19,05 mm átmérőjű, 1,52 mm vastagságú amerikai egycentes érme peremén látható egy példány.)
A világ legkisebb távirányítható robotjainak nevezett szerkezetek elférnek egy golyóstoll hegyén, és elektronika, hidraulika, bármilyen motor nélkül képesek járni, ugrani, fogni. Az apróságok lábai alakmemóriás, hőre érzékeny ötvözetből készülnek, így elég azokat lézerrel megvilágítani ahhoz, hogy „mozogni” kezdjenek.
Ha a bal lábakat hevítik, a mikrorák jobbra mozog, amíg a melegített lábak le nem hűlnek, és visszatérnek eredeti alakjukba, ha mindkét oldalról hőt kapnak, ugranak, és így tovább.
„Elképzelhetjük, hogy ezek a mikrorobotok az ipar területén apró szerkezeteket építenek vagy javítanak, vagy épp az orvostudomány használja fel őket például elzáródott erek tisztítására, belső vérzések elállítására, akár rákos daganatok eltávolítására – minimálisan invazív formában” – mondta a robotokon dolgozó egyik tudós, az anyagtudományi, biomérnöki és idegsebészeti professzor, John A. Rogers.
Nézd meg videón, hogy mozognak a robotrákocskák!