Nemigen van olyan ember a Földön, aki őszintén tudja szeretni a csótányokat, az pedig egyenesen rémálomba illő, amivel jelenleg Japánban kísérleteznek. A RIKEN intézet szakemberei ugyanis kiborgcsótányokat próbálnak alkotni, olyan állatkákat, akiket távirányítással lehet beküldeni olyan veszélyes területekre, akár mentőakciókhoz is, melyeket nagyobb élőlények nem tudnak megközelíteni. Elsősorban felderítési feladataik lennének a gépbogaraknak.

Terveik szerint a gépesített csótányok alapvetően élő rovarok lennének, melyek hátán egy olyan „hátizsák” lenne, melyben benne lenne az összes technológia, ami az irányításukhoz szükséges. Mini napelem és akkumulátor is lenne itt az energia biztosításához, az egész pedig nem zavarná a csótányokat a mozgásban. A távirányításról egyébként kábelek gondoskodnának, melyeket a csótányok lábaihoz rögzítenének, ez csak bizonyos irányokba engedné mozgatni a végtagokat.

A japánok eddig madagaszkári csótányokkal kísérleteztek: a 6 cm hosszú, röpképtelen állatokat fél órán át tudták irányítani úgy, hogy jobbra vagy balra menjenek. A RIKEN egyik vezető kutatója szerint a jövőben nemcsak csótányok, hanem más rovarok felett is átvehető lesz az irányítás ilyen módon.