A külföldön történő vezetés megosztja az embereket. Van, aki kihívásnak éli meg, van, aki pedig stressznek. Bárhogy legyen is, néhány fontos dologra mindenképpen oda kell figyelned!
Megfelelő műszaki állapot
Halogattad az ablaktörlő cseréjét? Még mindig nem tudod, mik azok a pici olajcseppek az autód alatt? Akkor feltétlenül vidd el szerelőhöz, még mielőtt hosszabb útra mennél, hogy megnézze, minden rendben van-e. Lehet, hogy vannak olyan problémák, amelyekkel még egy bevásárlás vállalható, vagy esetleg van, aki a két város közötti távot is megteszi egy nyikorgó fékkel, de külföldi útra semmiképpen se indulj el így! Ha nincs problémája az autódnak, akkor is érdemes egy átvizsgálást megejteni, hiszen több száz, akár ezer kilométert is megtehetsz, ha külföldre mész.
Ha az elővigyázatos emberek közé tartozol, és rendszeresen szervizeled a kocsidat, akkor is előfordulhat, hogy a technika felmondja a szolgálatot. Ilyen esetekre jó, ha tájékozódsz, hogy egy esetleges műszaki mentésre milyen lehetőségeid vannak a célországban vagy azokban az országokban, amelyeken áthaladsz. Egy külföldi mentésnél a költségek megsokszorozódhatnak az itthoniakhoz képest, éppen ezért, ha biztosra akarsz menni, akkor köss assistance biztosítást.
Az ideális csomag kiválasztása előtt mindenképpen ellenőrizd a részleteket, mert baj esetén a különféle biztosítók eltérő mértékben állják a helyszíni javítás, a mentés, a szervizelés vagy az esetleges hazautazás költségét. Fontos jó tanács még ezzel kapcsolatban: ne az utolsó pillanatra hagyd a biztosítás megkötését, mert azok átfutási ideje körülbelül 1-3 nap. Ha az indulás estéjén kötöd meg, akkor elképzelhető, hogy másnap még nem fog élni, azaz nem térítik meg a költségeidet, ha lerobban az autód!
Alap, na de mégis!
Igen, tényleg alap, hogy indulás előtt tájékozódj arról, hogy az általad kiszemelt országban éppen milyen beutazási szabályok vannak érvényben, de sokan legyintenek erre, mondván: vége a koronavírus-járványnak. A gyakorlat azt mutatja, hogy az európai országok elővigyázatosak, időről időre életbe léptetnek szigorító rendelkezéseket a beutazásra vonatkozóan, szóval fontos ezeket ellenőrizni, hogy ne érjen meglepetés! A másik kulcsfontosságú dolog, hogy ne az utolsó pillanatra hagyd a megfelelő útvonal kigondolását. Nézd meg, mit javasol a Google vagy más útvonaltervező. Ha megvan az ideális, mentsd le, és nem kell többet keresgélni. A fizikai formátumban lévő autós térképek ideje talán lejárt, de ha van otthon kéznél, inkább rakd be, mert ezek akkor is kisegíthetnek, ha az okostelefonod lemerül.
A testedre is figyelj
A fentieken túl mégis az egyik legfontosabb, amire figyelni kell, az te magad vagy. Fontos, hogy egy Budapest–Prága vagy Budapest–Varsó útvonalat ne úgy vállalj be, hogy az előtte való napokban nem alszol a partik, a megterhelő munkák vagy a netflixezés miatt. Ha tudod az utazás pontos napját, akkor úgy szervezd meg az életed, hogy az indulás előtti éjszaka megfelelően ki tudd magad aludni. Ha hajnalban indulsz, akkor feküdj le korábban! Húzz meg egy vörös vonalat az időbeosztásodban, hogy attól kezdve már nem facebookozol, nem válaszolsz e-mailekre, hanem lefekszel és alszol. Mert a pihentető alvás onnantól indul, és ha nem alszol legalább 7-8 órát, akkor minden leszel, csak nem kipihent!
Erre fordíts gondot vezetés közben
Bármilyen pihenten ülünk is autóba, egy dolog biztos: a vezetés fárasztó dolog. Ezen a téren nem vagyunk egyformák. Van, aki simán lenyom két pihenővel egy 600-700 kilométeres utat, van, akinek többször meg kell állnia. Egyáltalán nem férfiatlan és szégyenteljes dolog többször megállni! Ha úgy érzed, hogy lankad a figyelmed, ásítozol, vagy kezd leragadni a szemed, akkor mindenképpen állj meg és tarts egy hosszabb pihenőt! Amennyiben bírod a strapát, akkor is érdemes 2-3 óránként megállni és nyújtózkodni egyet.
Nem könnyű a sofőr helyzete, ha az időjárás álmosító, legyen szó a fülledt nyári napokról vagy az őszi szürke időről. Ilyenkor egészséges nasival, kávéval vagy más koffein-, esetleg teintartalmú italokkal frissítheted magad. A rágózás emellett szintén hasznos lehet. A rágógumizás ismétlődő folyamata fokozza a vérkeringést és az éberséget. A koncentrálóképesség megtartása érdekében pedig gondoskodj a rendszeres folyadékpótlásról. Éppen ezért készíts be az útra elegendő folyadékot, lehetőleg vizet magad mellé.
HIRDETÉS
Feszültség? Alvászavar? – Sedacur forte
A Sedacur forte a valeriána, komló és citromfű kivonatát tartalmazó, vény nélkül kapható gyógyszer, amely napközben oldja a feszültséget, éjjel pedig altat. Klinikailag igazolt hatású. Nappal nem álmosít, nincs negatív hatással az autóvezetésre és nem befolyásolja a koncentrációt sem. Már nagyobb, 60 szemes kiszerelésben is elérhető.
Vény nélkül kapható gyógyszer!
A KOCKÁZATOKRÓL ÉS A MELLÉKHATÁSOKRÓL OLVASSA EL A BETEGTÁJÉKOZTATÓT, VAGY KÉRDEZZE MEG KEZELŐORVOSÁT, GYÓGYSZERÉSZÉT!