Gyakorlatilag a 21. század egyik népbetegsége a stressz, hiszen alig akad olyan ember a mai modern világban, aki rövidebb vagy hosszabb ideig ne érezte volna magán ennek az állapotnak a tüneteit – akár úgy is, hogy nem is tudta, hogy a stressz tüneteit érzi. Itt ugyanis nem olyan betegségről van szó, amely mindenkinél ugyanolyan panaszokkal jelentkezik: ahány ember, annyi különféle megjelenési lehetőség. Az alábbiakban összeszedjük azokat a testi jeleket, reakciókat, amelyek arra figyelmeztethetnek, hogy túl sok a stressz az életünkben.
Többféle stressz létezik
Nem könnyíti meg a felismerésnél a helyzetünket, hogy alapvetően kétféle stressz létezik, ennek megfelelően szervezetünk válaszait is kétféle kategóriába érdemes sorolni. Egy váratlan, hirtelen kihívással járó élethelyzetben a stressz és annak következményei csak addig tartanak, amíg azt a szituációt meg nem oldjuk, míg a tartósan fennálló stressz akár az életminőségünket is megváltoztathatja. A testi jelzések intenzitása, erőssége ugyancsak eltérő.
Hirtelen előállt stresszhelyzeteknél több reakció együttesen is megjelenhet. A stressz kiváltó okától függően jellemző lehet ilyenkor az ijedtség és a rémület, az étvágytalanság, az álmatlanság vagy akár a fokozott anyagcsere is. Egy vizsga előtt például inkább az álmatlanság és az étvágytalanság lehet jellemző a diákokra, míg vezetés közben, amikor egy szarvas szalad át előttünk az úton, inkább megijedünk.
Ahogy azonban fentebb is írtuk, ezek legtöbbször valóban csak addig tartanak, amíg az adott problémát meg nem oldjuk valahogy. Ezzel szemben a tartós stresszreakciókat valamilyen hosszabb ideig fennálló hatás gerjeszti. Ide sorolható az általánosan rossz közérzet, a szorongás, a depresszió, az alvási nehézségek, az ingerlékenység, a testsúly jelentős változása, de akár a hajhullás is.
Ezek kiváltó okainál érdemes olyan dolgokra gondolni, amelyek viszonylag állandóak az ember életében. Ilyenek a párkapcsolati vagy éppen a munkahelyi problémák, amelyeknek nem is kell feltétlenül nagynak lenniük ahhoz, hogy jelentős változásokat okozzanak az életünkben.
Gondoljunk csak arra, ha a munkánk miatt nem alszunk eleget, az hosszú távon fáradékonysághoz, ingerlékenységhez vezethet. Erre a párkapcsolat is rámehet, ami újabb stresszfaktor, így pedig rendkívül könnyű ördögi körbe kerülni. Persze fordítva is lehet: az állandó otthoni problémák miatt a munkahelyünkön nem tudunk megfelelően teljesíteni, ami feszültséget teremthet.
A leginkább félrevezetők azok a tünetek lehetnek, amelyek közvetlen testi változást idéznek elő. Ilyen a fejfájás, az emésztési panaszok, a váll- vagy a nyakfájdalom, a testsúly változása vagy a hajhullás. Ezeknél az eseteknél rendkívül fontos az alapprobléma felismerése, hiszen maga az elhízás is veszélyezteti az egészségünket.
A panaszok stresszhez kötése nem egyszerű feladat, de a stressz csökkentésére léteznek különböző technikák. A felesleges, rossz energiák levezetésében – okozzanak akár rövid, akár hosszú távon reakciókat – segíthet a sport, a pihenés, a relaxáció és a gondok megbeszélése. Eközben lehet foglalkozni a stressz kezelésével, amelyre a pszichológiának és az orvostudománynak számos válasza van. Az alapvető, hogy az okok forrását kell megtalálni és azon változtatni.
HIRDETÉS
Feszültség? Alvászavar? – Sedacur forte
A Sedacur forte a valeriána, komló és citromfű kivonatát tartalmazó, vény nélkül kapható gyógyszer, amely napközben oldja a feszültséget, éjjel pedig altat. Klinikailag igazolt hatású. Nappal nem álmosít, nincs negatív hatással az autóvezetésre és nem befolyásolja a koncentrációt sem. Már nagyobb, 60 szemes kiszerelésben is elérhető.
Vény nélkül kapható gyógyszer!
A KOCKÁZATOKRÓL ÉS A MELLÉKHATÁSOKRÓL OLVASSA EL A BETEGTÁJÉKOZTATÓT, VAGY KÉRDEZZE MEG KEZELŐORVOSÁT, GYÓGYSZERÉSZÉT!