A márka 2016-ban telepítette a méheket: ekkor a Sant’Agata Bolognese városában található Lamborghini Parkba nyolc kaptárat telepítettek. Az autógyár állítása szerint a projekt tökéletesen illik a 2009 óta futó fenntarthatósági stratégiájukba mely részeként egy nagy napelemparkot is üzemeltetnek a gyárhoz közel. Ez a létesítmény jelenleg a legnagyobb az olaszországi Emilia Romagna régióban. Ezzel 2010 óta több mint 2000 tonna szén-dioxid kibocsátását akadályozták meg.
A társadalmi felelősségvállalás jegyében elindított projekt célja természetesen nem a profittal értékesíthető méz begyűjtése. A méhészetből sokkal inkább adatokat gyűjtenek, amelyek segítik a kutatókat abban, hogy jobban megértsék, hogyan hat a rovarokra a klímaváltozás.
De ha már van, akkor nem hagyják veszni az értékes élelmiszert, hiszen a vállalat minden évben mintegy 430 kilogramm mézet termel. Ezt a mennyiséget minden évben a dolgozóknak osztják ki karácsonyi ajándék gyanánt, így a boltok polcain nem találkozhatunk a Lamborghini mézzel.
Nem ők az egyetlen méheket tartó márka, a Rolls-Royce hat méhcsaláddal rendelkezik, amelyekben mintegy 300000 angol mézelő méh él. A lépés mögötti motiváció a goodwoodi gyár környezeti egyensúlyának fenntartása volt, ahol közel félmillió fa, vadvirág és egyéb növény található. Piaci forgalomba ez a méz sem kerül, a nektárból jelenleg csak a márka vásárlói és az erre jogosult kiválasztottak kapnak.
A Bentley szintén dédelget egy kisebb méhfarmot. A crewe-i gyár mellé 120 000 brit Apis mellifera méhet telepítettek. Helyi méhészek segítségével gondozzák az állományt, mely képes akár 15 kilogramm mézet is előállítani. Ez körülbelül 50 üveg mézet jelent. A méhészek heti rendszerességgel foglalkoznak a kaptárakkal, melyekből hamarosan előáll a Bentley-méz.
Az Audi is védi a méheket
Az Audi Hungaria 2015 óta működteti méhészetét azzal a céllal, hogy ráirányítsa a figyelmet a beporzó rovarok veszélyeztetettségére és biológiai sokféleség fenntartásában játszott szerepükre. A méztermelés mellett a méhészeti projekt biomonitoring kutatásra is lehetőséget biztosít.
Hat méhcsaládból álló méhészetüket egy közel 1,2 hektáros területen alakították ki, melynek növényvilágát őshonos egyedek alkotják. A “wee4bee” kezdeményezés keretében egy csúcstechnológiás érzékelőkkel ellátott okoskaptárral bővült a gyárterületen működő méhészet. A nemzetközi kutatás első fázisában 100 okoskaptárat telepítettek különféle helyszíneken.
A méhcsaládokról méhész gondoskodik minden helyszínen, az adatokat egy alkalmazás segítségével nyerik ki, majd a Würzburgi egyetemen elemzik. A csúcstechnológiás érzékelők különféle adatok begyűjtését teszik lehetővé, így például rögzíthetők a hőmérséklet, páratartalom, légnyomás, súly, hangrezgések vagy éppen a finompor-terheléssel kapcsolatos értékek is. A kutatók célja olyan jellegzetes mintázatok keresése a méhek viselkedésében, amelyek feltérképezésével rövidtávon támogathatják a méhészek munkáját, míg hosszabb távon előre jelezhetővé válnak olyan környezeti események, mint például viharok, szárazság, vagy földrengések.