A tudomány jelenlegi állása szerint egy felnőtt embernek legalább 7-8 óra alvásra van szüksége, az emberi agy ugyanis ennyi idő alatt tudja feldolgozni és rendszerezni a bennünket ért történéseket, illetve ennyi idő alatt tudja regenerálni önmagát. Ha valaki hosszú távon keveset alszik, az nincs jó hatással sem a mentális, sem pedig a fizikai állapotára.
Ezért kell odafigyelni a táplálkozásra
Az alvás minőségét számos tényező befolyásolhatja, ezek közül is az egyik legfontosabb a megfelelő étkezés. A lehetőségekhez mérten próbálj meg kiegyensúlyozottan táplálkozni. Lefekvés előtt két órával pedig ne fogyassz olyan ételeket, amelyek megterhelhetik a gyomrodat. Ha este nyolckor egy töltött káposztát készülsz bevágni, akkor számolj azzal, hogy még órákig fog tartani, mire megemészted.
A tested számára az alvás ugyanolyan tevékenység, mint a pihenés. A szíved és a vérkeringésed ilyenkor is dolgozik, éppen ezért fontos, hogy ne teli gyomorral feküdj le aludni, hiszen a szervezetednek az alvási funkciók fenntartása mellett gondoskodnia kell az elfogyasztott ételek lebontásáról és megemésztéséről is. Szintén fontos odafigyelni arra, hogy lefekvés előtt már ne igyál koffeintartalmú italokat, mert azok élénkítő hatásúak, könnyen lehet tehát, hogy egy-egy kávé vagy energiaital után már nem tudsz elaludni.
Lefekvés előtt ne fogyassz alkoholt
Lefekvés előtt kerülni kell az alkoholtartalmú italok fogyasztását is. Bár egy pohár bor vagy sör után kellemesen bágyadtnak érezheted magad, fontos tudni, hogy ez csak kezdetben van így. Az alkohol ugyanis eleinte elnyomja az agyban lévő serkentő sejteket, de ahogy a szervezeted lebontja ezt a vegyületet, az idegsejtek újra aktiválódnak. Ez pedig megzavarja az agy helyreállító szerepét is betöltő REM fázist. Emiatt az alvás felületes, gyakran felébredésekkel megszakított tevékenység lesz. Az, aki alkohollal a szervezetében alszik el, garantáltan nyúzottabban fog felébredni.
Az alkohol felerősítheti az alvászavarok tüneteit is, illetve megnöveli az alvási apnoe kockázatát. Becslések szerint az alkoholfogyasztók 35-70 százaléka álmatlanságban szenved, ami könnyen egyfajta ördögi körbe csaphat át. Az alkoholfogyasztás ugyanis súlyosbíthatja az álmatlanságot, az álmatlanság pedig hozzájárulhat az alkoholfüggőséghez.
Több mozgás, jobb alvás
Egy több mint 430 ezer fővel végzett kutatás szerint szoros összefüggés van a mozgás és az alvásminőség között. A vizsgálatok résztvevői szerint a biciklizés, a futás, az aerobic, a golfozás, a kertészkedés, a súlyemelés és a jóga segítheti igazán elő, hogy pihentetők legyenek az alvásciklusaink. A kutatás során azt is megállapították, hogy még azok is kellemesebben aludtak éjszaka, akik csak egy sétát tettek napközben, szemben azokkal, akik egyáltalán nem végeztek aznap aktív tevékenységet. Érdemes tehát odafigyelni a rendszeres mozgásra is a minél pihentetőbb alvás érdekében, mivel a mozgásszegény életmód is felelőssé tehető az alvászavarok kialakulásáért.
Törekedni kell arra is, hogy lefekvés előtt már ne számítógépezzünk, telefonozzunk, mert a készülékek kék fénye „ébresztőként” hat az emberi agyra, vagyis, ha valaki még dolgozik lefekvés előtt, akkor ténylegesen csak fél vagy egy óra múlva tud álomba szenderülni. A pihentető és nyugodt alvás érdekében tehát először az életvitelünkön és az életmódunkon kell változtatnunk.
HIRDETÉS
Feszültség? Alvászavar? – Sedacur forte
A Sedacur forte a valeriána, komló és citromfű kivonatát tartalmazó, vény nélkül kapható gyógyszer, amely napközben oldja a feszültséget, éjjel pedig altat. Klinikailag igazolt hatású. Nappal nem álmosít, nincs negatív hatással az autóvezetésre és nem befolyásolja a koncentrációt sem. Már nagyobb, 60 szemes kiszerelésben is elérhető.
Vény nélkül kapható gyógyszer!
A KOCKÁZATOKRÓL ÉS A MELLÉKHATÁSOKRÓL OLVASSA EL A BETEGTÁJÉKOZTATÓT, VAGY KÉRDEZZE MEG KEZELŐORVOSÁT, GYÓGYSZERÉSZÉT!