Ha drónról beszélünk, a legtöbbeknek a négyrotoros zümmögő apróságok jutnak eszükbe, pedig bármit drónnak nevezhetünk, ami képes úgy repülni, hogy nincs a fedélzetén ember. Ezeknek külön kategóriáját képezik az ornihopterek, melyek „szárnyaikkal” úgy csapkodnak, azt a mozgást imitálják, mint a madarak, így maradnak levegőben. Működésükről az alábbiakban láthatsz egy videót:

Ebben a kategóriában döntött világrekordot a Pekingi Egyetem hallgatói és kutatói által kifejlesztett pilóta nélküli ornithopter, amely egy töltéssel 1 óra 30 perc és 4,98 másodpercen keresztül volt levegőben. Az egyetem helyi idő szerint csütörtök este tette nyilvánossá sajtóközleményét, mely a Guinness-világrekordot igazoló dokumentumot is tartalmazta.

A rekorder gép 1,6 kilogrammot nyom, szárnyfesztávja két méter, másodpercenként pedig 10 métert képes megtenni. Az ezt megelőző ornithopter fajtájú drónok mindössze alig fél órán keresztül tudtak a levegőben maradni. A Pekingi Egyetem által fejlesztett és megépített drón eleinte 53 percen keresztül repült, némi optimalizálás után azonban javítani tudtak a teljesítményén. Így született meg a világrekord, melyet egy, a nyáron készült videofelvétel is bizonyít.

Az ornithopterek nem feltétlenül furcsa és értelmetlen repülő járművek: több területen is hasznosítani tudják őket, például Mars-kutatásoknál, a magaslégköri repülőgépek tanulmányozásánál, de a reptereken a madarak távoltartására is alkalmasak lehetnek.