2022. november elsején választások lesznek Dániában, a voksoláson pedig egy olyan pártra is lehet szavazni, melyre eddig soha egyetlen országban sem. A Szintetikus Párt ugyanis egy mesterséges intelligencia által irányított politikai szervezet, melyet májusban alapítottak.

A párt életében minden döntést meghozó mesterséges intelligenciát úgy programozták be, hogy betáplálták a dán parlamentbe soha be nem jutó, az 1970-es évek óta felbukkanó, esetenként eltűnő törpepártok összes kezdeményezését, alapelvét, az AI pedig ebből dolgozva próbál olyan dolgokkal előrukkolni, melyek vagy tetszenek az embereknek és hasznosak, vagy nem.

A Szintetikus Párt egyik célja az, hogy megszólítsa a dánok azon 20 százalékát, akik soha nem mennek el szavazni a választásokon. Emellett pedig szeretnének azoknak az ötleteknek, mozgalmaknak is helyet adni az alapítványi pénzből is működő szervezeten belül, melyeknek soha nem volt elég finanszírozása ahhoz, hogy a parlament közelébe jussanak.

A mesterséges intelligencia már a választás előtt előállt két komolyabb törvényjavaslattal, mellyel szeretne szavazókat csalogatni magához. Az egyik a nemzeti alapjövedelem ötlete, mely havi 100 ezer dán korona (5,5 millió forint) lenne, a másik pedig egy állami tulajdonban lévő internetszolgáltató és IT-cég megalkotása. Érezhető, hogy kissé elrugaszkodott tervekről van szó, főleg az alapjövedelmes történet esetén, de az alkotók szerint ez a szép az egészben: az AI hozhat akár egymásnak ellentmondó javaslatokat is.

Munkáját az emberek is befolyásolhatják, ugyanis a Discord nevű beszélgetős felületen keresztül kapcsolatba lehet lépni Larsszal, a chatrobottal. A mesterséges intelligencia ért dánul és angolul, válaszolni csak dánul tud, és minden bevitt adattal, kéréssel, kérdéssel bővül tudása, így jobb döntésekkel, ötletekkel állhat elő.

Lars nevét azonban hiába keresik majd a dánok a szavazólapon, ugyanis csak emberekre lehet szavazni, de a Szintetikus Párt tagjai a gép médiumaiként, megtestesítőiként tekintenek magukra. Egyelőre azonban ők is messze vannak attól, hogy rákerüljenek a szavazólapra, ugyanis ehhez 20 ezer aláírás kellene, a legutolsó információk szerint pedig csak 11 gyűlt össze nekik – nem 11 ezer, 11 darab.