Hosszú ideje az Adidas a labdarúgó-világbajnokságok és Európa-bajnokságok hivatalos labdabeszállítója, a tornákra pedig mindig a legfejlettebb, legújabb labdatechnológiával készül. Igaz ez a katari foci-vb-re is, illetve Al Rihla nevű labdájukra.

A golyó legnagyobb fejlesztése, hogy belsejében egy mozgásérzékelős szenzor található, melynek köszönhetően pontosan meghatározható, hogy a labda

  • hol van a pályán
  • mennyivel halad/repül
  • mennyit forog/perdül
  • milyen erőhatások érik.

Ezekről az adatokból másodpercenként 500-at is készít, azaz 2 ezredmásodperces pontossággal meg lehet mondani, mi történik a labdával. Ez a technológia is kellett ahhoz, hogy a vb-n bevezethessék a félautomata lesrendszert, mely jelentősen lerövidíti a kétes játékszituációk videobírós vizsgálatával töltött időt.

A szenzornak köszönhetően a közvetítésekben érdekes infografikák is megjelentek már egy-egy győztes gól labdájának sebességéről, de mind közül a legérdekesebb Cristiano Ronaldo ügye volt: a portugálok Uruguay elleni 2-0-s győzelménél a labda érzékelőjének adatai után vált biztossá, hogy nem ért hozzá fejjel a lövéshez, az első gól nem az övé.

A labdába helyezett szenzornak azonban energiaigénye is van, így azokat a mérkőzések előtt fel kell tölteni. Ezzel a legtöbben azonban csak akkor szembesültek, amikor valaki lefotózta a folyamatot és feltöltötte Twitterre. Egy másik képen az is látszik, hogy vezeték nélkül zajlik az energiaátadás, a labdák egy-egy töltőpadon pihenve jutnak áramhoz.

Konnektorba kell dugni a foci-vb labdáit meccs előtt 1

Logikusan átgondolva nincs ebben semmi meglepő, egyedül talán az lehet a fura, hogy a jövőben már mi is úgy focizunk majd, hogy előtte feltöltöttük az okoslabdát, melynek adatait akár telefonunkra vagy okosóránkra is letölthetjük.