A NASA bejelentése szerint az InSight küldetése véget ért, a szerkezetet felügyelő földi irányítócsoport már nem tud kapcsolatba lépni a marsszondával. A marsszonda 2018 novemberében érkezett a Marsra a szeizmikus hullámok tanulmányozására, ami a bolygóképződés tanulmányozásában nyújthat segítséget a tudósoknak. 

Az űrkutatási hivatal közölte, hogy bár a további kommunikációra nem nagyon van remény, azért továbbra is figyelik, hátha sikerül fogniuk a marsszonda jelzését. Az InSight utoljára december 15-én lépett kapcsolatba a Földdel.

Az űrhivatal már májusban jelezte, hogy a marsszonda nyáron befejezi működésének tudományos szakaszát, mert napelemei a porosodás miatt egyre kevesebb áramot termelnek, szeizmométere csak júliusig tudja regisztrálni a marsrengéseket. Arról is előre tájékoztattak, hogy a missziót formálisan az év végén szüntetik meg. 

Miért nem porolták le? 

Felmerült a kérdés rengeteg emberben, és erre az InSight hivatalos Twitterén adtak választ a kutatók. Egyszerűen ezzel terveztek, a napelemek tisztán tartásához szükséges rendszerek még nagyobb tömeget, komplexitást és költséget adtak volna hozzá a projekthez. A cél egy évre biztosítani a szonda energiaellátását, ehhez kellett megfelelő méretű napelemeket a Marsra juttatni, ami sikerült is, sőt az üzemidőt jócskán túllépte az InSight. 

Ha tovább terveznek a NASA-nál, akkor nem napelemekre bízzák az energiaellátást. Az amerikaiak két másik működő marsjárója, a Curiosity és a Perseverance továbbra is kifogástalanul működik, hála a nukleáris meghajtásnak.

Az InSight négyéves küldetése alatt több mint 1300 marsrengést észlelt és feltérképezte a vörös bolygó rengésveszélyes régióit. Az InSight a NASA második marsjárója, amely működésének a vörös bolygón szálló por vet véget: az Opportunity szondát egy globális porvihar tette működésképtelenné 2018-ban.