Aki próbált már mézeskalácsházat építeni, az tudja, hogy jóval nehezebb folyamatról van szó, mint azt elsőre bárki is gondolná. Legtöbben nem is mennek tovább a kádárkockák világánál, teljesen érthető okokból.

A civilben tájépítészként dolgozó Szczuka Orsolya azonban gondolt egy nagyot, és mindenféle cuki házikók helyett a januárban átadott, a Városligetben található Magyar Zene Házát alkotta újra a karácsonyi sütiből.

Mézeskalácsból építették meg a Magyar Zene Házát 1

Mézeskalácsból építették meg a Magyar Zene Házát 2

A Magyar Zene Háza a magasból

A komplexum egy kb. 25 * 35 centis mézeskalácslap-alapra került, a kis túlzással makettnek is beillő épület átmérője 22 cm. A leglátványosabb elemet, az eredeti tervrajzok alapján készült lyukacsos tetőt fogpiszkálók tartják.

Mézeskalácsból építették meg a Magyar Zene Házát 3

 

Orsolya kérdésünkre elmondta, hogy a tészta gluténmentes lisztből készült. „A mentes dolgok sokszor törékenyebbek, mint a hagyományos verziók – ez erre a házra is igaz. A lyukakat még sütés előtt körbevágtam, de a tésztát nem vettem ki a helyéről, mert akkor torzultak volna, ahogy kelt a tészta. Sütés után még a forró tésztából gombostűvel szedtem ki a lyukak helyéről a tésztát” – magyarázta. A lyukak miatt repedések keletkeztek a tetőn, de ezt sikerült a cukormázzal orvosolni.

Mézeskalácsból építették meg a Magyar Zene Házát 4

„A legnagyobb odafigyelésre akkor volt szükség, amikor az egyenetlen zselatin „üvegfalakra”, illetve a fogpiszkálóból gyártott oszlopokra kellett felhelyezni a tetőt. Itt nagy esély volt arra, hogy széttörik a nagy lyukacsos lap. Szerencsénk volt, egyben maradt!” – mondta az alkotó.

Mézeskalácsból építették meg a Magyar Zene Házát 5

A mézeskalács-zeneház két nap alatt készült: az első este a sütéssel telt, a pepecselősebb munka a második estére maradt. Igyekeztek a készítők az épület fontos motívumait mind megjeleníteni: a tető alját aranyszínű gyöngyökkel szórták be, visszaidézve a városligeti látványt. „A tésztát én sütöttem, de az összeállításban és dekorálásban már a férjem is besegített. Mint településmérnök, gyenge pontja az építészeti makettkészítés” – mondta Orsolya, aki már nem először alkotott mézeskalácsból látványosat: pár éve egy francia építész, Le Corbusier egyik híres épületét, a Villa Savoye-t alkotta meg süteményből.