Nálunk is sokan készítenek különféle ágyas pálinkákat, gyümölcsöket, aszalványokat pakolva a palackba, megváltoztatva ezzel az ital eredeti aromáját. Délkelet-Ázsiában viszont nem állnak meg a szilvánál. 

Thaiföld, Korea, Laosz, de legfőképpen Vietnam területén ugyanis halott kígyót gyömöszölnek az üvegekbe, így születik a kígyóbor. Nyugati elnevezései ellenére az ilyen ital nem bor, nem pálinka és általában nem is likőr, hanem jellemzően rizsbor vagy gabonapárlat.

A legszörnyűbb házi pálinka nyomába sem ér az egész kígyóval felütött rizsbornak 1

Miért isszák egy halott hüllő levét arrafelé? Nos a válasz nem a magasztos ízben keresendő. A kígyóbor kóstolói földes jellemzővel írták körül az ízhatást, amiben a rizsbor dominál, de némi proteines, halas, csirkehúsos beütéssel. 

Ezt hozza bármelyik itthon főzött házi vegyespálinka is, ezért felesleges kígyóval felütni a nedűt. A választ a kínai ősi orvoslás adja meg: a hiedelem szerint a kígyó esszenicája beleoldódik az alkoholos italba, és nagyjából mindent gyógyít, ami nyűgje lehet az embernek, a reumától egészen a kopaszodásig. Természetesen a szexuális teljesítményt is fokozza, így tényleg nem csoda, hogy vesződnek az elkészítésével.

A kígyóbort készítők általában egy nagy állatot használnak üvegenként, amihez néha gyümölcsöt, bogyókat, gyökereket is mellékelnek, gekkókkal, skorpiókkal fűszerezve az összhatást. Az összeállított palackot pár hónapig érlelik, majd jó pénzért különös élményre vágyú turisáknak kínálják a látványosan bizarr terméket. Egy kígyóboros palack ára nagyban függ a mérettől, és a benne ázó állattól, 6-50 dollár (2200-18500 forint) között mozog az árazás. 

A legszörnyűbb házi pálinka nyomába sem ér az egész kígyóval felütött rizsbornak 2

Mivel házilag készített italról van szó, ezt a kört mi kihagynánk, egy alkoholos lében áztatott halott állat valószínűleg kevés jó hatást gyakorol az ember egészségére. Ez kiváltképp igaz, ha nem is halott. Egyes bulvárhírek szerint több alkalommal előfordult már, hogy az elvileg italba folytott kígyó dermedt, csökkentett életfunkciókkal húzta ki a pár hónapot, és amikor kinyilt az üveg, akkor egyből támadt. 

Több jelentés is szól egy 2013-as balesetről, amely során egy kínai nő saját magának készítette a kígyó kompótot. Egy barátja ajánlotta, hogy jót fog tenni az izületi fájdalmainak, ha viperával üti fel a rizsbort. Pár hónap után csak a bort akarta utántölteni, de a kígyó azonnal kiugrott, és arcon harapta.