A sportesemények megrendezésére alkalmas komolyabb stadionok mára messze túlnőttek az alapfunkciójuk kiszolgálásán, a modern létesítmények egyszerre műszaki és művészeti remekek, elég csak a Katarban nemrég látott – sajnos szó szerint vérrel-verejtékkel, rabszolgamunkával felépített – csodákra.

Ám azok és társaik is elbújhatnak egy francia tervezőiroda koncepciói mellett, a Vincent Callebaut Architectures ugyanis stadionok helyett egyenesen „oceaniumokat” álmodott meg.

Kattints a képre, galéria nyílik!

Mi az: a tengeren úszik és fociznak benne? 1

Az ötletet a 2026-os labdarúgó-világbajnokság adta, melyet a torna történetében első ízben egyszerre három országban tartanak meg: a meccseket Észak-Amerikában az Egyesült Államok, Kanada és Mexikó is otthont ad. Mi lenne, ha nem a nézőknek, szurkolóknak kellene keresztül-kasul utazgatnia egy kontinensen, hanem a mérkőzések helyszínei mennének el hozzájuk? – tették fel a kérdést.

A válasz a félig hajó, félig stadion, teljes őrület oceanium lett. A tervezőiroda mérnökei természetesen korszerű, a környezetet kímélő csodákat álmodtak, a legnagyobb óceánjárókat is megszégyenítő monstrumok ugyanis fenntartható és újrahasznosítható anyagokból – fa, alga, újrahasznosított alumínium és a világtengerekből begyűjtött hulladékműanyag –, részben 3D nyomtatással épülnének, ahogy magától értetődően megújuló energiaforrásokra – napfény, szél és tengeráramlatok – támaszkodva működnének.

Mi az: a tengeren úszik és fociznak benne? 31

Kép: Vincent Callebaut Architectures

„Építészetileg az úszó stadionok organikus formáit a biomorfizmus (az élővilágot alapul vevő, ahhoz hasonlítani kívánó irányzat, megközelítés – B.G.) vezérelte. A meszesedő korallzátonyokat, a cetek csontvázait formázó létesítmények a tengeri flóra és fauna menedékei is lennének” – magyarázták.

Természetesen a fentiek nem igazi, megvalósításra szánt tervek, csakis a stadionépítészet (további) felrázását, színesítését célzó koncepciók, melyek egyes elemei persze megjelenhetnek majd a gyakorlatban is, azonban sem a 2026-os, de igen valószínű, hogy még a 2046-os focivébé meccseit sem ilyenekben rendezik majd.

Ha fentieknél igazibb, létező stadionokról olvasnál, kattints!