Japán a világ egyik legöregebb lakossággal rendelkező országa, a társadalom kis híján 30%-a nyugdíjas korú, 65 év feletti. Ez igen sokrétű és súlyos problémakör, melynek egyik aspektusa, hogy a vidéken élő idősek egyre elszigeteltebbek, ráadásul épp a számukra kimondottan hasznos csomagszállítási, fuvarozási szegmensben komoly munkaerőhiány mutatkozik a szigetországban, nem kis részben a szektorra érvényes szigorú túlórázási szabályoknak köszönhetően.

Vannak, akik szerint megvan a megoldás – a 21. század harmadik évtizedében természetesen a robotokról, az önjáró járművekről van szó.

Bár egyelőre a technológia akadályai – elsősorban az emberi közlekedők spontaneitásának gépi értelmezése, valamint az ebből fakadó jogi problémák – miatt globálisan nem kapott zöld utat, Japánban már érdemi szinten engedik az autonóm csomagszállítók, árusok közlekedését, Tokióban és a közeli Fudzsiszavában már tesztüzemben járnak a robotfuvarosok.

„A fuvarozásban meglévő munkaerőhiány gondot jelent majd a jövőben. Bízom benne, hogy a robotjaink segíthetnek ezen” – mondta a projekt egyik résztvevője, a Panasonic mérnöke, Fudzsikava Dai.

A Panasonic a Hakobo nevű járgányát futtatja, míg a ZMP robotikai cég a Japán Postával fogott össze, a DeliRo (kb. FuvaRobot) nevű jármű képében. A szabályozás szerint a gépi boltosok/futárok legfeljebb 6 km/órás sebességgel szállíthatják a portékákat, csomagokat, ha pedig úgy érzékelik, hogy a járókelők akadályozzák őket, akár szomorú, könnyes szemekkel kommunikálják az elégedetlenségüket. A robotok közlekedését a hatóságok kamerákkal is figyelik, készek beavatkozni, ha az önjáró fuvarosok elakadnak, bajba kerülnek.

A ZMP DeliRója munka közben

A lakossági visszajelzések eddig pozitívnak bizonyultak: „Szerintem nagyszerű ötlet. Az emberi boltosok nyilván természetesebbek, de a robotokkal sokkal ötletszerűbben vásárolhatunk. Ha pedig semmit nem tartunk megvételre érdemesnek, lelkiismeret-furdalás nélkül mehetünk tovább” – mondta a Hakobóról egy idősebb hölgy.

Az ötlet eddig jónak bizonyult, de azért még Japánban sem hiszik, hogy a közeljövőben a robotok veszik át terepet az utakon. „Rövid távon nem számítunk drasztikus változásra, már csak azért sem, mert valódi állások sorsáról van szó.”