A vonat a többség számára egyszerű helyváltoztatási eszköz, melyen rövidebb-hosszabb utakat lehet megtenni viszonylagos kényelemben, az autózás jelentette stressz és magasabb költségek nélkül.

Persze mint mindenből, ebből is létezik luxuskiadás, ahol nem a cél elérése, hanem maga az út a lényeg. Ha luxusvonat, a legtöbb embernek az Orient Express jut eszébe, ám a több úton – London–Velence, London–Budapest, Párizs–Isztambul stb. – közlekedő legendás járaton túl is van élet.

Az Orient Express jelenlegi üzemeltetője, a Belmond például dél-afrikai szafarijáratot, skóciai kirándulóvonatot is kínál, cikkünk tárgya az utóbbi, a Royal Scotsman.

Az eredetileg 1985-ben indított, az elmúlt szűk két évtizedben a Belmond által üzemeltetett járat – miután a kiinduló állomáson igazi skótdudás vezeti fel a vendégeket a kocsikhoz – a Skót-felföld vadregényes tájain viszi körbe az utasokat 2, 3, 4 vagy akár 7 éjszakás időtartamban. Az út során persze nem pusztán az ablakokból lehet nézelődni, a megállókban különböző programok – vár-, kastély-, whiskyfőzde-látogatás, hajókirándulás stb. – teszik teljessé az élményt.

Kattints a képre, galéria nyílik!

Masszázs is jár ehhez a jegyhez 1

A „bázis” persze maga a vonat, melyen a legjobb hotelek nyújtotta színvonalon élvezhetik az utasok a „zötykölődést”. A vonaton helyi és nemzetközi ételkülönlegességeket kínáló étkezőkocsiban lehet elkölteni a reggelit, ebédet, vacsorát, a szalonkocsiban esténként whisky vagy bármi más kerülhet a poharakba, miközben skót nép- és kocsmadalokat játszó zenész szórakoztatja a közönséget, a fárasztó napok után pedig fejedelmi fülkékbe lehet visszavonulni.

Masszázs is jár ehhez a jegyhez 25

Fotó: Belmond Ltd.

Az egy- és kétágyas, valamint dupla kabinok is rusztikus kényelmet, kellemes pihenést ígérnek, ám a csúcsot a nagylakosztály(ok) jelenti(k), ahol óriási franciaágy, külön társalgó és cicomás fürdőszoba jár az eleve pezsgővel várt vendégnek. A lakosztályra saját inas ügyel, az utasok pedig a fülkébe is kérhetik az ételt, akárcsak egy szállodában.

Ha valaki nagyon megfáradt a napi kirándulásokban, esetleg a nap kezdetén frissülne fel, azt – Európában egyedülálló módon – külön masszázskocsi várja, ahol teljes spakezelést kaphat.

Masszázs is jár ehhez a jegyhez 26

Fotó: Adam Parker/Belmond Ltd.

A koronavírus-járványt követően a Royal Scotsman tavaly óta újra jó kihasználtsággal fut, sőt, az érdeklődés akkora, hogy a Belmond épp a napokban jelentette be, hogy 2024-re két új nagylakosztályt is bevezet a járaton.

És hogy mennyibe is fáj egy ilyen út, ha a csúcsot választjuk? A legrövidebb, kétéjszakás túrán a lakosztályos jegy 2,5 millió forintnak megfelelő összegbe kerül.