A Jaeger-LeCoultre Reverso az álló formátumú, „szögletes” elegáns órák egyik klasszikusa.
Népszerűségét az időtálló art deco-dizján mellett trükkjének köszönheti. Az 1931-ben piacra dobott modellt egy úri igény kiszolgálására alkották meg, ugyanis az akkor még brit gyarmatnak számító Indiában lovaspólózó katonatisztek olyan sportórát szerettek volna, mely nem sérül meg a játék közben.
Erre lett megoldás a csapágygolyós csúszózsanér, melynek köszönhetően a szerkezetet tartalmazó belső tokot oldalra tolva azt meg lehet fordítani a külső tokban, hogy a(z eredetileg kizárólag acélból készült) hátlap nézzen kifelé.
Bár néhány évtizedig nem gyártották, a Reverso 1979-ben újjáéledt, 1991 óta pedig számtalan másféle hátlappal is elérhető – van dupla számlapos, átlátszó hátlapos, a második oldalon naptárt, holdfázisokat, járástartalékot mutató, esetleg ékkövekkel kirakott darab is.
A múlt héten lezajlott 2023-as Watches & Wonders luxusóra-ipari expón a Jaeger-LeCoultre új formába öntötte a régi funkciót: a svájci műhely mesterségbeli tudását egy Reverso-nyakláncban demonstrálták.
Kattints a képre, galéria nyílik!
A Reverso Secret Necklace első pillantásra „csak” egy igen elegáns, az ötvös- és ékszerészmesterség magas szintjét mutató nyakék, ám ahogy a fentiekből kiderülhetett, a közepén található szögletes rész a már bemutatott technológiát alkalmazó órácska.
A rózsaaranyból készült nyakláncot és az óratokot összesen 3000 apró gyémánt borítja, amelyekkel elegáns kontrasztot alkotnak az ónixgyöngyök, az óra hátlapjának kifinomult berakásai és a két hengeres ónixfüggő.
Ami a praktikumot illeti, a kézi felhúzású Calibre 846 szerkezet 38 órás járástartalékkal rendelkezik, a számlap pedig alaphelyzetben „fejjel lefelé” áll, hogy végül megfelelő tájolásban legyen, amikor a viselő felemeli.
A Jaeger-LeCoultre mestereinek több mint 300 órájába került a remekmű elkészítése. A gyártó limitált kiadásról beszél, valószínű, hogy csak rendelésre készítenek újabb példányokat, árat pedig nem is közöltek.