Az utóbbi években felpörögtek a Holdat célzó űrmissziók. Miután az USA 1972-ben, a Szovjetunió 1976-ban küldött utoljára embert/szondát égi kísérőnk felszínére, Kína már a múlt évtizedben, India, Japán és Oroszország pedig – utóbbi kettő sikertelenül – tavaly indított leszállóegységet oda.

Közben az Egyesült Államok is dolgozik a Holdra való emberes visszatérésen, 2022 novemberében már sikeres küldetést teljesített az Artemis-1, a legénység nélküli Orion űrhajó elérte, megkerülte a Holdat, majd visszatért a Földre, az Artemis-2 a tervek szerint idén novemberben teszi majd meg ugyanezt, immár négyfős legénységgel, 2025 végén pedig talán az emberes landolás is sikerülhet az Artemis-3-mal.

A NASA az Artemis támogató programjaként a CLPS-t (kereskedelmi Hold-szállítmányozás) is futtatja, melynek keretében külső cégek szállítják az űrügynökség és egyéb szervezetek tudományos eszközeit és egyéb rakományait.

Az első ilyen rakéta, a United Launch Alliance (ULA) cég Vulcan Centaurja magyar idő szerint ma reggel 8.18-kor indult el a floridai Cape Canaveralból, a Hold felé indítva a Peregrine-1-es missziót.

Az indítás

A tervek szerint február második felében landoló Peregrine-en különböző tudományos eszközök mellett egy magyar tárgy is ott van, a budapesti űrtechnológiai cég, a Puli Space Technologies egy Téridő Plakett nevű emléktáblát küld.

Magyar tárggyal indult a Holdra az amerikai rakéta 3

A Téridő Plakett (Kép: Puli Space Technologies)

Az alumíniumból készült, 20 x 20 centiméteres, 160 grammos plaketten magánszemélyek, közösségek, támogató cégek üzenetei szerepelnek, ezek itt olvashatók.

Ha sikeres lesz a landolás, ez lesz az első magyar tárgy a Hold felszínén – igaz, valószínűleg nem az utolsó, a Puli Space ugyanis tudományos eszközöket is fejlesztett, hamarosan azok is elindulhatnak majd.

„A mai nap egy különleges mérföldkő, amely csaknem másfél évtizedes kitartó munka eredményeként valósult meg. Büszkék vagyunk rá, hogy a Téridő Plakettel megőrizzük a jövőnek – vagy akár egy idegen civilizációnak – mai világunknak egy szeletét, ami számunkra igazán értékes, még akkor is, ha az történelmi léptékkel mérve hétköznapi” – mondta dr. Pacher Tibor, a Puli Space Technologies alapítója és vezetője.

A Peregrine indítása előtt testvérlapunk, a FirstClass.hu interjút is készített a Puli Space már helyszínen tartózkodó alapító-vezérigazgatójával, aki a plakettről és további projektekről is beszélt. Kattints ide, olvasd el!

Magyar tárggyal indult a Holdra az amerikai rakéta 4

Dr. Pacher Tibor (Kép: Puli Space Technologies)