Évezredek óta foglalkoztatja az emberiséget az éjszakai égbolt legfényesebben ragyogó, néha mégis eltűnő égiteste, a Hold. Már az ókori Rómában is sejtették, hogy hatással van a földi dolgokra ez a rejtélyes valami, számos vélekedést pedig a tudomány is alátámasztott például az élővilággal vagy az árapályjelenséggel kapcsolatban.
Vannak azonban máig kérdéses területek – ilyen az alvás is. Talán a legelterjedtebb Hold-legenda az, hogy az égitest befolyásolja az éjszakai viselkedésünket, rosszul alszunk miatta, feszültebbek vagyunk. Vajon van ebben valami, vagy csak kitaláció az egész? Nos, a tudomány már kereste rá a választ, ám egyértelműen levonható konzekvencia nincs.
A legtöbb tanulmány kicsi mintán végzett kutatáson alapszik, ez nagyban befolyásolja a végeredményeket. Van azonban valami, amire rájöttek a kutatók: a holdciklusok változásai, különösen a telihold, meg tudja kavarni az alvásunkat. A trendek egy irányba mutatnak.
Egy alvásvizsgálati elemzés például kimutatta, hogy teliholdkor több mérőszám alapján is rosszabbul alszunk. Ebben a holdfázisban az elemzés résztvevői öt perccel később aludtak el, 20 perccel kevesebbet aludtak, tovább tartott a REM-fázis elérése, 30%-kal csökkent a mélyalvás hossza, és az alvásminőség romlásáról számoltak be.
Egy másik tanulmány kimutatta, hogy a résztvevőknél 25 perccel rövidebb volt a teljes alvási idő telihold alatt, és alvás közben gyakoribb volt a felébredések száma. Ugyanakkor – a korábbi kutatások eredményeitől eltérően – ebben a vizsgálatban hosszabb ideig tartott a REM-fázis elérése újhold idején. A harmadik elemzés 319 egyéjszakás alvásvizsgálaton részt vett páciens adatait tekintette át. A telihold alatt megfigyeltek nem aludtak olyan pihentetően, kevésbé aludtak mélyen, és a REM-fázist is lassabban érték el.
A témával kapcsolatos, talán legkiterjedtebb tanulmányban a kutatók három bennszülött argentin közösség és 464 amerikai nagyvárosban élő főiskolai hallgató alvási szokásait elemezték. Függetlenül a helytől és a mesterséges megvilágítás mértékétől, minden csoport később aludt el, és kevesebb ideig aludt a teliholdat megelőző héten.
Kijelenthető tehát, hogy a Hold hatással van alvásminőségünkre, és elhihetjük, ha valaki arra panaszkodik, hogy teliholdkor nehezebben alszik el vagy fel-felébred. De mi a helyzet a feszültséggel?
Ha hasonlóan tudományos alapokra szeretnénk emelni a stressz és a Hold kapcsolatát, sok sikerrel nem járunk, ugyanis ezt a témakört nem vizsgálták eddig mélyrehatóan. Nehéz is lenne, hiszen a stressz egy viszonylag megfoghatatlan dolog, ami emberenként mást és mást jelent: mindenkinek más a stressztűrő képessége, és egyénenként eltérő formában jelentkezik a feszültség.
Ha a Holdat nem is, a stressz és az alvás témakörét mindenképpen érdemes azonban összekötni, ugyanis nem független egyik a másiktól. A kevesebbet, illetve rosszabbul alvók a fáradtság mellett feszültebbek is kipihent társaiknál. Ez ma már egyértelműen bizonyított tény.
HIRDETÉS
Feszültség? Alvászavar? – Sedacur forte
A Sedacur forte a valeriána, komló és citromfű kivonatát tartalmazó, vény nélkül kapható gyógyszer, amely napközben oldja a feszültséget, este segíti az elalvást és a nyugodt éjszakai pihenést. Klinikailag igazolt hatású. Nappal nem álmosít, nincs negatív hatással az autóvezetésre és nem befolyásolja a koncentrációt sem. 30 és 60 szemes kiszerelésben is elérhető.
Vény nélkül kapható gyógyszer
A KOCKÁZATOKRÓL ÉS A MELLÉKHATÁSOKRÓL OLVASSA EL A BETEGTÁJÉKOZTATÓT, VAGY KÉRDEZZE MEG KEZELŐORVOSÁT, GYÓGYSZERÉSZÉT!