A Tesla-, SpaceX- és Twitter-vezérként – mások által szélhámosként, fantasztaként – ismert Elon Musk 2019-ben indította el Starlink nevű műholdas internetszolgáltatását.

A rendszer elvileg a más, hagyományosabb megoldások – (optikai) kábel, 5G-hálózat – által le nem fedett területeken biztosítana széles sávú internetelérést, ám a szolgáltatás egyelőre viszonylag lassú, néha akadozó és drága (a magánszemélyek havi 110 és 500 dollár, azaz 40 és 180 ezer Ft közötti díjakon kapnak 50 és 150 Mbps letöltési sebességet).

A Starlink eddig közel 6000 kis méretű műholdat küldött fel, de Musk tervei szerint a közeljövőben 12 ezerre, távlatosabban 42 ezerre nő majd a számuk.

100 műhold zuhan a Földre hamarosan 1

Starlink-műholdak haladnak az égen (Getty Images)

Hogy ez mit jelent az űrközlekedés és az űrszemét szempontjából, most ne menjünk bele, az viszont biztos, hogy a korai miniműholdak egy része már mostanra felmondta a szolgálatot.

Az alacsony Föld körüli pályán (340-600 km) keringő mintegy hatezer szatellit közül 406 deaktiválásáról döntöttek, 17 mára irányíthatatlanná vált, ezek maguktól zuhannak majd le és égnek el az atmoszférában, emellett azonban nagyjából 100 darab korai, 1-es Starlink-műholdat egy közelebbről meg nem határozott, közös műszaki hiba miatt szándékosan küldenek majd a pusztulásba.

Néhány tucat új műhold a SpaceX űrhajóján nem sokkal a „telepítés” előtt 

A távközlési űreszközöket a Földről irányítva „pottyantják” majd a légkörbe, ahol tüzes halál vár rájuk. A folyamat a Starlink közlése szerint néhány hetet-hónapot vesz majd igénybe, a kis műholdak irányított elpusztítása pedig biztonságos megoldás, teszik hozzá.

A hiányuk minden bizonnyal nem okoz majd gondot, hiszen a SpaceX havonta akár 200 új Starlink-műholdat is Föld körüli pályára juttathat.